Jaką spawarkę kupić na początek?

Jaką spawarkę kupić na początek?

W każdym domu, garażu czy warsztacie może się przydać spawarka. Dzięki niej można połączyć wybrane elementy stalowe zmieniając ich strukturę, do daje trwałe i mocne scalenie ich. Osoby nieposiadające doświadczenia w tym zakresie z pewnością zastanawiają się: jaką spawarkę kupić? Jakie parametry dobrać? Podpowiadamy poniżej.

czytaj całość »
Na czym polega spawanie drutem samoosłonowym?

Na czym polega spawanie drutem samoosłonowym?

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę ze spawaniem i chcesz zajmować się tym jedynie w celach hobbystycznym, z pewnością powinieneś zainteresować się metodą spawania drutem samoosłonowym. Nie wymaga ono wysokich umiejętności i doświadczenia. Metoda ta jest stosunkowo podobna do metody MIG/MAG, ale może być wykorzystywana do spawania na zewnątrz. Na spawanym metalu wytwarzany jest szybko zastygający żużel.

czytaj całość »
Spawanie tigiem – jak zrobić to dobrze?

Spawanie tigiem – jak zrobić to dobrze?

Tig, inaczej spawarka TIG, prostownik spawalniczy lub inwertor spawalniczy, to wszechstronne urządzenie to spawania metodą TIG. Można nim metale o bardzo zróżnicowanej grubości, łączyć między innymi stale stopowe i nie, stopy magnezu, niklu, tytanu, aluminium. Wszystko zależy od doboru odpowiedniego rodzaju i biegunowości prądu do spawania. Podpowiadamy, jak spawać tigiem i jak się do tego odpowiednio przygotować.

czytaj całość »
Jak poprawnie spawać za pomocą migomatu?

Jak poprawnie spawać za pomocą migomatu?

Migomat to popularne określenie półautomatu spawalniczego, urządzenia wykorzystywanego do łączenia metali metodą MIG/MAG. Skrót ten oznacza metal inert gaz/metal active gas, odnosi się do spawania elektrodą topliwą w osłonie gazów, odpowiednio obojętnych- najczęściej są to argon lub hel- lub aktywnych, na przykład dwutlenku węgla. Ciepło jest wytwarzane przez łuk pomiędzy metalowym drutem elektrooporowym a spawanym przedmiotem metalowym. Spawanie w ten sposób jest bardzo wydajne i pozwala na głęboki przetop, do tego dzięki odpowiedniemu dobraniu drutu elektrodowego i gazów osłonowych można spawać różne rodzaje metali, ale ma też swoje ograniczenia i wady. Jak przygotować się do spawania migomatem i na co zwrócić uwagę podczas procesu spawania?

czytaj całość »
Znaczenie drutu spawalniczego w procesie spajania metali

Znaczenie drutu spawalniczego w procesie spajania metali

Proces spawania odbywa się przy zastosowaniu odpowiedniego drutu spawalniczego. To od niego w głównej mierze zależy jakość oraz trwałość spoiny. Jego właściwy dobór to także większy komfort dla operatora spawarki. Czym się kierować, wybierając drut spawalniczy? Rodzaje tego dodatku są uzależnione od tego, do czego konkretnie będzie służyć.

czytaj całość »
Spawarka - rodzaje urządzeń do przydomowego warsztatu

Spawarka - rodzaje urządzeń do przydomowego warsztatu

Trudno sobie wyobrazić warsztat majsterkowicza, w którym nie ma spawarki. Urządzenia tego typu są powszechnie dostępne oraz bardzo funkcjonalne. Wybór właściwego modelu nie należy do łatwych. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, opisywanych jako spawarka. Rodzaje, jakie można spotkać, świadczą o wielofunkcyjności urządzenia.

czytaj całość »
Jakie są popularne materiały ścierne do drewna?

Jakie są popularne materiały ścierne do drewna?

Obróbka drewna, czyli szlifowanie jego powierzchni, wymaga odpowiednich narzędzi i materiałów ściernych. To dzięki nim otrzymuje się gładką, estetyczną powierzchnię. Materiały ścierne do drewna można stosować do różnych elementów jak podłogi, futryny drzwi, fronty mebli, czy też deski.

czytaj całość »
Lutowanie miedzi na twardo oraz miękko 

Lutowanie miedzi na twardo oraz miękko 

Miedź to doskonała alternatywa dla innych metali. Inwestorzy chwalą ją za wyjątkową odporność na warunki atmosferyczne. Jest najdroższym z dostępnych rozwiązań, ale z pewnością opłacalnym. Lutowanie miedzi polega na łączeniu poszczególnych elementów w jednolitą całość. Najczęściej stosuje się je przy obróbce blacharskiej oraz montowaniu rynien. 

czytaj całość »
Szczotka do rdzy na wiertarkę – najważniejsze informacje

Szczotka do rdzy na wiertarkę – najważniejsze informacje

Na rynku dostępnych jest wiele różnych szczotek drucianych do rdzy. Możemy wybierać spośród drutów falowanych, wykorzystywanych do delikatnych powierzchni i lekkich zabrudzeń. Druty splatane sprawdzą się przy ciężkich zabrudzeniach, a te z ziarnem do zaawansowanych prac. Każda z nich ma inne zastosowanie i warto posiadać je wszystkie w swoim warsztacie, aby w każdej chwili móc dobrać tę właściwą i pracować bez przeszkód. Szczotka do rdzy na wiertarkę może być pleciona lub z drutem prostym. Powinniśmy także wziąć pod uwagę twardość szczotki, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z powierzchnią gładką, czy też taką typu drut ogrodzenia. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na to, jak dużą powierzchnię rdzy mamy do usunięcia. 

czytaj całość »
Jaka grubość tarczy do cięcia metalu?

Jaka grubość tarczy do cięcia metalu?

Tarcza do metalu jest kluczowym elementem, jeśli chcesz pracować z materiałami metalowymi. Materiały, których używamy przy pracy powinny być trwałe i wytrzymałe. Tarcza, którą wybierzemy powinna być przede wszystkim dopasowana do  materiału, który zamierzamy ciąć. Ma to także wpływ na to jak szybko wykonamy naszą pracę, oraz czy będzie to dla nas komfortowe, czy też się zmęczymy. Tarcze mogą mieć różne średnice, zależnie od tego, do czego chcemy jej użyć. Do amatorskich i lekkich precyzyjnych szlifierek  użyjemy tarczy o małej średnicy 115mm. Nie sprawdzą się one w wypadku długiej i bardziej wymagającej pracy. Tarcze do metalu o średnicy 125-150 mm sprawdzą się przy pracy na trochę większą skalę, zarówno w domu jak i w przedsiębiorstwach. Większe rozmiary 230 mm będą idealne do wykonywania pracy o dużym obciążeniu. Największe tarcze, te o rozmiarach 350-400 mm, przeznaczone są do urządzeń  przemysłowych. Znając już różnice pomiędzy średnicami, więc z pewnością zastanawiasz się teraz jaka grubość tarczy do cięcia metalu będzie odpowiednia.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl