Znaczenie drutu spawalniczego w procesie spajania metali

Znaczenie drutu spawalniczego w procesie spajania metali

Proces spawania odbywa się przy zastosowaniu odpowiedniego drutu spawalniczego. To od niego w głównej mierze zależy jakość oraz trwałość spoiny. Jego właściwy dobór to także większy komfort dla operatora spawarki. Czym się kierować, wybierając drut spawalniczy? Rodzaje tego dodatku są uzależnione od tego, do czego konkretnie będzie służyć.

 

Idealne spojenie

Jedną z najbardziej popularnych metod spawania jest MIG/MAG. Ze specjalnego uchwytu wysuwa się drut spawalniczy, który następnie ulega stopniowemu stapianiu się w łuku elektrycznym. Materiał stopionego drutu miesza się ze stopionym materiałem łączonym, w efekcie czego powstaje tak zwane jeziorko spawalnicze. W wersji zakrzepłej tworzy ono bardzo trwałe złącze. Do prac wybiera się odpowiedni drut spawalniczy. Rodzaje tego spoiwa są dostosowane do poszczególnych gatunków stali. Duży wybór odpowiednich prętów jest dostępny w sklepie Matiw. Wystarczy dobrać odpowiednią średnicę oraz skład spoiwa. Element ten jest dostępny w prętach, jak również na szpuli.

 

Właściwa grubość drutu

Drut spawalniczy, rodzaje tego elementu, są uzależnione od konkretnej grubości. Dobiera się ją pod kątem materiału, jaki ma zostać poddany obróbce termicznej. Mm większa jest średnica drutu, tym grubszy materiał będzie można nim spawać, nie obawiając się przy tym pogorszenia jakości spoiny. Z kolei cienki drut zapewni wtopienie głębsze i gęstsze. Do blachy o grubości 1 mm najczęściej stosuje się drut 0,8 mm. Jego grubość sukcesywnie powinna rosnąć wraz z grubością blachy. Rozmiary drutów 0,8 i 1,2 mm najczęściej można spotkać w warsztatach samochodowych i ślusarskich. Świetnie sprawdzą się także do spawania drobnych konstrukcji stalowych jak tłumiki samochodowe lub kute ogrodzenia.

 

Koszty spawania

Niektórzy przedsiębiorcy szukają tańszych drutów do spawania. Oszczędności są pozorne, ponieważ wydatek na drut to zwykle kilka procent całkowitych kosztów spawania. Lepszej jakości produkt znacznie skraca czas pracy. Przykładowo, druty MIG tworzą doskonałe spoiny nawet w przypadku, gdy pracuje się na zanieczyszczonych powierzchniach. Wiele prac przygotowawczych jest więc zbędnych, nie są również potrzebne poprawki.

Drut spawalniczy, rodzaje tego elementu, powinny być także dobrane pod kątem jego składu chemicznego. Lepszy skład to lepsza wydajność, a co za tym idzie, stabilna kontrola jakości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl