Zalety i wady spawania drutem proszkowym

Drut metaliczny proszkowy może służyć do łączenia stali i innych materiałów metalowych. Jest to metaliczny proszek zamknięty metalową taśmą. Jest to doskonała alternatywa dla drutu litego. Co warto wiedzieć o spawaniu drutem proszkowym?

Wszechstronne zastosowanie spawania za pomocą drutu proszkowego

Wykorzystanie drutu proszkowego w spawalnictwie przypomina spawanie metodą MIG/MAG. Drut powinien być podawany w trybie ciągłym. Łuk wytwarzany jest pomiędzy drutem i spawanym elementem, dzięki czemu stopieniu ulega i metaliczny proszek i, miejscowo, element przeznaczony do spawania. W porównaniu z metodą MIG, spawanie drutem proszkowym (określane jako proces FCAW) wykazuje większą uniwersalność zastosowania. Drut może mieć w topniku substancje, które w trakcie spawania – rozpadu topnika – wytwarzają gaz osłonowy do spawania. Jeśli nie jest samoosłonowy, konieczne będzie zastosowanie gazu z butli lub innego źródła zewnętrznego.

Spawanie drutem proszkowym można wykorzystać do efektownego spawania różnego rodzaju metali, między innymi stali nierdzewnej, niestopowej, niskostopowej oraz typu duplex. To także dobre rozwiązanie do napawania, czyli pokrywania metali warstwą metalu, w celu uszlachetnienia elementów lub naprawy ubytków.

Dobre strony i kilka słabszych

W porównaniu do wykorzystania drutu litego, spawanie drutem proszkowym ma wiele zalet. Zapewnia on przede wszystkim szybkie tempo spawania, jest wydajne i stosunkowo tanie. Wymaga niższych parametrów prądowych. Spawanie jest prostsze, nie powoduje odprysków, a żużel jest jedynie szczątkowy. Spawacze posiadający uprawnienia na drut lity mogą także z powodzeniem wykorzystywać ten proszkowy w ramach swoich umiejętności.

Wadą takiego rozwiązania są nieliczne, ale warto o nich pamiętać. Najważniejszym wyzwaniem związanym ze spawaniem spawania drutem proszkowym jest konieczność stosowania odpowiedniej wentylacji w trakcie pracy. Nie ma także zbyt dużej dowolności w kontekście wyboru pozycji spawania – najczęściej będzie musiała to być pozycja podolna. Jeśli więc dostęp do miejsca spawania jest dobry i interesuje nas doczołowy lub kątowy typ złącza, warto sięgnąć po drut proszkowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl