TIG – doskonały sposób na spawanie cienkich blach?

Precyzyjne i estetyczne spawanie blach o grubości mniejszej niż 3 mm to często poruszany temat. Profesjonaliści i amatorzy wymieniają się uwagami, szukając odpowiednich sposobów na spawanie cienkich blach. Znajdź rozwiązanie swojego problemu i poznaj metodę TIG.

Krótka charakterystyka

Proces spawania metodą TIG odbywa się wyłącznie na prądzie stałym, z biegunowością ujemną n elektrodzie. Charakterystycznym elementem spawania metodą TIG jest nietopliwa elektroda przylegająca do spawanego materiału. Pomiędzy elektrodą, a materiałem spawanym pojawia się łuk, którego zadaniem jest topienie materiału. Proces spawania metodą TIG odbywa się w otoczeniu gazu ochronnego, który nie ma wpływu na ostateczny efekt wykonywanej pracy.

Zastosowanie metody TIG

Metoda TIG jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie estetykę pracy. Zastanawiasz się, dlaczego? Proces spawania nie przyczynia się do powstawania żużlu, co z kolei eliminuje ryzyko uszkodzenia lub zanieczyszczenia spawanej powierzchni. Efekt końcowy praktycznie nie wymaga dodatkowego czyszczenia, a uzyskaną w ten sposób spoinę charakteryzuje wysoka jakość i zadowalający efekt wizualny, który sprosta nawet najwyższym wymaganiom. Omawiana metoda doskonale sprawdzi się w przypadku łączenia ze sobą stali nierdzewnych oraz spawania między innymi aluminium lub tytanu.

Jakie zastosowanie ma metoda TIG w przypadku spawania cienkich blach? Skuteczne spawanie omawianą metodą będzie możliwe, kiedy ustawisz odpowiednie natężenie prądu w spawarce, biorąc pod uwagę grubość spawanego materiału. Metoda TIG wymaga odpowiedniego wyczyszczenia brzegów spawanych materiałów oraz właściwego przygotowania cienkich blach, co pomoże zapobiec ich odkształceniu podczas pracy. Spawanie cienkich blach często wiąże się z odkształceniem kątowym złącza. Odpowiednie przygotowanie w takim przypadku oznacza wstępną deformację brzegów spawanych materiałów w taki sposób, by po zakończeniu prac złącze było płaskie.

Odpowiednia ochrona to podstawa

Spawanie blach charakteryzujących się niewielką grubością z pewnością wydaje się kłopotliwe. Metoda TIG, chociaż sprawia wrażenie niełatwej, jest możliwa do opanowania, a doskonały efekt, jaki gwarantuje, wart jest zachodu. Nie zniechęcaj się pierwszymi, być może nieudanymi próbami – efekt w ramach tej metody zależy od umiejętności, a te trzeba nabyć.

Pamiętaj o odpowiedniej ochronie oczu oraz skóry twarzy, zdecyduj się na akcesoria, które zapewnią Ci bezpieczeństwo na wysokim poziomie. Spawanie cienkich blach będzie wymagało niejednej próby, warto się na nie właściwie przygotować!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl