Spawarka - rodzaje urządzeń do przydomowego warsztatu

Spawarka - rodzaje urządzeń do przydomowego warsztatu

Trudno sobie wyobrazić warsztat majsterkowicza, w którym nie ma spawarki. Urządzenia tego typu są powszechnie dostępne oraz bardzo funkcjonalne. Wybór właściwego modelu nie należy do łatwych. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, opisywanych jako spawarka. Rodzaje, jakie można spotkać, świadczą o wielofunkcyjności urządzenia.

Duże spawarki gazowe

Najstarsze typy spawarek to modele gazowe. Niegdyś gaz przechowywano w tak zwanej wytwornicy, obecnie jest on najczęściej w specjalnej butli. Takim urządzeniem spawało się bardzo sprawnie. Niestety, wadą była spora wielkość oraz konieczność stosowania gazu, który niewłaściwie obsługiwany mógł być niebezpieczny. Obecnie urządzenia tego typu można spotkać głównie w profesjonalnych firmach, gdzie stawia się na dużą precyzję. Małe warsztaty, zwłaszcza te przydomowe, stawiają na inne rozwiązania. Za najpopularniejszą uchodzi elektryczna spawarka. Rodzaje poszczególnych urządzeń dobierane są pod kątem zadań, do jakich mają służyć.

Spawarka transformatorowa

Za wyjątkowo uniwersalne urządzenie uchodzi elektryczna spawarka. Rodzaje prostsze w tej kategorii to modele transformatorowe. Takie urządzenie spawa elektrodami otulonymi, zwanymi MMA. Wiele przykładów tego typu można znaleźć w ofercie sklepu Matiw. Ponieważ spawarki transformatorowe potrafią być także sporych rozmiarów, zwykle inwestorzy poszukują małych modeli. Warto pamiętać, że taki wybór nadaje się głównie do spawania sporadycznego. Im wyższa temperatura, tym praca staje się coraz bardziej uciążliwa. Bardziej zaawansowane prace, jak na przykład spawanie żeliwa, najlepiej wykonać innym urządzeniem.

Spawarki inwerterowa oraz w technologii MIG

Spawarka inwerterowa ma opinię najbardziej wszechstronnej wśród urządzeń poręcznych. Ona również pracuje w technologii MMA. Jej elektrody nie kleją się do spawanej powierzchni. Świetnie sprawdza się w warunkach niewielkich, przydomowych warsztatów. Nadaje się zarówno do użytku prywatnego, jak i prac profesjonalnych. Ponieważ prądem można sterować elektronicznie, spawanie może odbywać się najmniejszymi elektrodami. W warsztatach, na przykład samochodowych, sprawdzi się również inna spawarka. Rodzaje urządzeń elektronicznych obejmują także modele, działające w technologii MIG, zwane migomatami. Idealnie nadają się do spawania małych elementów, na przykład przy samochodach oraz urządzeniach mechanicznych.

Wybór spawarki jest uzależniony głównie od tego, do jakich konkretnie celów będzie przeznaczona - profesjonalnych, amatorskich, doraźnych. Ważna przy zakupach jest także marka oraz cena urządzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl