Skazany na niepowodzenie? Sprawdź, jak spawać żeliwo, by odnieść sukces!

Żeliwo, jako stop żelaza z węglem, którego zawartość przekracza 2%, charakteryzuje się wysoką kruchością, w związku z czym uznawane jest za materiał trudno spawalny. Jak spawać żeliwo, by uniknąć pęknięć albo przynajmniej zminimalizować ryzyko ich wystąpienia? Poznaj praktyczne rady i odnieś sukces!

Spawanie żeliwa w praktyce

Spawanie żeliwa w praktyce zdarza się niezwykle rzadko, najczęściej podczas wykonywania drobnych napraw. Elementy, które pozwalają się zregenerować, zwykle wykonane są z żeliwa szarego, pozostałe rodzaje tego materiału często są niespawalne. Poznaj najpopularniejsze metody i dowiedz się jak spawać żeliwo skutecznie i trwale.

metoda spawania na gorąco wymaga odpowiedniego przygotowania spawanego materiału, polegającego na usunięciu wszystkich elementów dodatkowych, które mogłyby ulec zniszczeniu i zakłócić proces spawania. Sam odlew należy dokładnie oczyścić, a zlokalizowane pęknięcie zabezpieczyć przed powiększaniem się w trakcie pracy. Spawanie na gorąco odbywa się poprzez nagrzanie odlewu do temperatury sięgającej 700 stopni Celsjusza, przy czym należy pamiętać, by temperatura była podnoszona powoli i równomiernie. W procesie spawania stosuje się spoiwo żeliwne i topnik do spawania na gorąco, samo spawanie odbywa się gazowo, przy wykorzystaniu płomienia.

metoda spawania na zimno to kolejna odpowiedź na pytanie , jak spawać żeliwo. Spawanie na zimno wykonuje się przy wykorzystaniu elektrody otulonej lub metod MIG/MAG oraz TIG. Należy pamiętać, by układane spoiny były krótkie, a praca odbywała się na niskich parametrach. Temperatura nie może przekroczyć 70 stopni Celsjusza, a długość jednego odcinka spoiny 30 mm. Rozpoczęcie każdego kolejnego odcinka należy poprzedzić przekuciem ukończonej spoiny młotkiem. Proces spawania na zimno odbywa się przy wykorzystaniu kosztownych spoiw niklowych.

Spawanie na zimno czy na gorąco?

Poznane metody nadal każą Ci się zastanawiać nad tym, jak spawać żeliwo? Poznaj korzyści płynące z każdej z omówionych metod i wybierz tę, która odpowiada na Twoje potrzeby.

Spawanie na gorąco, chociaż słusznie wydaje się być niezwykle czasochłonne, gwarantuje doskonały efekt. Powstała spoina nie różni się kolorem od całości stopu. Materiały konieczne do przeprowadzenia spawania na gorąco są tanie w stosunku do materiałów potrzebnych do spawania na zimno. Chociaż spawanie na zimno wiąże się z oszczędnością czasu (unikamy podgrzewania i demontażu dodatkowych części) z pewnością nie wiąże się z oszczędnością pieniędzy! Dodatkowo efekt może razić – powstała spoina jest widoczna i wyraźnie różni się od pozostałych części.

Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas metody spawania żeliwa pomogły Ci wybrać odpowiedni sposób i wiesz już jak spawać żeliwo, by osiągnięty efekt był zadowalający.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl