Elektrody spawalnicze - Rodzaje. Jak dobrać odpowiednie?

Elektrody spawalnicze - Rodzaje. Jak dobrać odpowiednie?

Wybór elektrody spawalniczej to ważna decyzja. Niby to banał, ale w tym wypadku istotny, bo odpowiednio dobrane elektrody nie tylko gwarantują odpowiednią jakość połączenia, ale także mają wpływ na Twój komfort oraz tempo pracy. Jeżeli zastanawiasz się jak wybrać elektrodę do spawania, to przeczytaj ten poradnik.

Elektrody spawalnicze - rodzaje

Najprościej będzie je podzielić w ten sposób:

Czym różnią się ich poszczególne rodzaje?

Elektrody otulone zbudowane są w taki sposób, że ich rdzeń pokryty jest sprasowaną otuliną. W chwili, gdy otulina dotknie spawanego materiału, dochodzi do jej stopienia się oraz zapalenia się łuku. Elektrody otulone różnią się między sobą materiałem, z którego wykonano otulinę - znaleźć można zasadowe, rutylowe czy rutylowo-celulozowe. Sprawdzą się w przypadku materiałów niskostopowych, wysokostopowych, ale także żeliwa, niklu, miedzi czy aluminium.

Elektrody wolframowe

Z kolei elektrody wolframowe, określane często mianem nietopliwych, są niezwykle odporne na bardzo wysokie temperatury. Zwykle składają się w całości z wolframu (nawet do 99,5%), czasem zdarzają się domieszki innych substancji. Takie elektrody gwarantują stabilny łuk oraz czystą, kulistą końcówkę. Dzięki temu, nadają się do spawania przy użyciu AC - świetnie sprawdzą się przy pracach z aluminium czy magnezem.
To jednak niejedyne zastosowanie elektrod nietopliwych. Sprawdzą się również przy spawaniu:

  • stali niskostopowej i wysokostopowej (wolframowe z dodatkiem lantanu),
  • stopów miedzi,
  • stopów aluminium,
  • stopów niklu.

W zależności od rodzaju oraz typu użytej mieszanki, mogą być stosowane zarówno przy prądach AC, jak również DC.

Elektrody węglowe - kiedy je stosować?

Jakie jest zastosowanie elektrod tego rodzaju? Szczególnie polecamy je do prac związanych z żłobieniami i cięciem. Ponadto, sprawdzą się idealnie przy działaniach ze spoinami - nie tylko usuwaniu starych spoin, ale również obrabianiu ich. Ponadto, zakłady spawalnicze wybierają elektrody węglowe do cięcia pod wodą, jak również napraw powierzchniowych odlewów z żeliwa.

Spawanie MMA – elektrody

Szukasz elektrod do spawania metodą MMA? Sprawdź przede wszystkim średnicę. Poza tym, znaczenie ma też sama otulina. Należy odpowiednio ją dobrać - ma to szczególne znaczenie dla jakości samego spawu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice pomiędzy elektrodami spawalniczymi:

  • elektrody z otuliną rutylową - sprawdzą się przy spawaniu prądem AC oraz DC. Nadają sie do spawania w każdej pozycji.
  • elektrody z otuliną celulozową - sprawdzą się przy spawaniu prądem stałym o ujemnej biegunowości oraz prądem przemiennym. Nadają się do pracy w każdej pozycji.
  • elektrody z kwaśną otuliną - do pracy w pozycji nabocznej oraz dolnej. Sprawdzi się przy spawaniu prądem zmiennym oraz stałym
  • elektrody z otuliną zasadową - do spawania prądem stałym. Do wszystkich pozycji.

Jak wybrać grubość elektrody do spawania MMA?

Tu zasada jest względnie prosta. Elektroda musi być minimalnie mniejsza niż spoina którą wykonujemy. Przykładowo, jeżeli spawany element ma 2,5-3,5 mm, to elektroda nie może mieć więcej niż 2 mm. Dlaczego to takie istotne? Pamiętajmy, że średnica elektrody ma bezpośrednie przełożenie na gęstość samego prądu spawania. To bezpośrednio się przekłada na głębokość spawu oraz jego kształt.

Spawanie MIG MAG czy MMA?

Na czym polegają różnice między tymi metodami? W metodzie MIG/MAG spawanie opiera się o tworzenie elektrycznego łuku. Powstaje on w przestrzeni pomiędzy spawanym materiałem oraz elektrodą. Sam łuk znajduje się w otoczeniu osłonowego gazu. Sam drut spawalniczy topi się w łuku, a materiał łączy się ze stopionym drutem - to powoduje powstanie jeziorka spawalniczego.

Z kolei spawanie MMA polega na tym, że elektroda dotyka spawanego materiału. Następnie, ulega stopieniu, a krople metalu spływają do jeziorka. Po ostygnięciu, tworzą spoinę.

Która metoda jest lepsza?

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ są to skrajnie różne metody spawania. Metoda MIG sprawdzi się przy metalach nieżelaznych, miedzi, aluminium czy magnezach. Z kolei metoda MAG polecana jest do stali konstrukcyjnej, niestopowej, wysokostopowej oraz niskostopowej.

Spawanie MMA

Metoda spawania MMA (elektroda otulona) uważana jest za bardziej uniwersalną. Znajdzie zastosowanie nie tylko w pracach typowo instalacyjnych, ale także w przemyśle, produkcji czy nawet w miejscach o utrudnionym dostępie (np. w warunkach polowych). Nierzadko stosowana jest też w warsztatach samochodowych.

Spawanie MIG/MAG

Jeżeli chodzi o wydajność, to zdecydowanie spawanie MIG/MAG wypada lepiej niż prace z elektrodami otulonymi. Ponadto, ta metoda jest tańsza, z uwagi na niższy koszt materiałów. Powstałe w ten sposób spoiny są zwykle dobrej jakości - pod warunkiem, że spawacz posiada odpowiednie umiejętności, bo o błędy nietrudno!

Spawanie elektrodą ma tę zaletę, że można je wykonywać zarówno na cienkich, jak i grubych elementach (nawet ponad 4 mm). Jest jednak znacznie mniej wydajne, skutkiem czego zajmuje więcej czasu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl