BHP SPAWACZA - WELDAS

BHP SPAWACZA - WELDAS

BHP w pracy spawacza

Książkowo mówiąc, BHP to ogół norm prawnych oraz środków badawczych, organizacyjnych i technicznych mających na celu stworzenie pracownikowi takich warunków pracy, aby mógł on wykonywać pracę w sposób produktywny, bez narażania go na nieuzasadnione ryzyko wypadku lub choroby zawodowej oraz nadmierne obciążenie fizyczne i psychiczne. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że każdy z Was jest świadomy co to oznacza ale czy każdy tak samo świadomie i sumiennie tego przestrzega?

 

 

 

 

Wykaz prac szczególnie niebezpiecznych

Osoba na stanowisku spawacza przystępując do pracy przede wszystkim musi mieć odpowiednie uprawnienia, ponieważ podczas spawania istnieje niezliczona ilość wypadków a niewiedza zasad bezpieczeństwa może tylko pogorszyć sprawę.

Do podstawowych zagrożeń zaliczamy:

- porażenie prądem elektrycznym,

- porażenie wzroku i skóry szkodliwym promieniowaniem,

- poparzenie rozpryskami metali i żużli,

- zatrucie szkodliwymi gazami, dymami i pyłami,

- eksplozja wybuchowych mieszanek gazowych,

- zagrożenie pożarowe,

- nadmierny hałas,

- radioaktywność i pole magnetyczne.

 

Wiadome jest, że rodzaj zagrożenia i stopień jego szkodliwości będzie zależał od typu procesu spawalniczego, gatunku spawanego materiału, wielkości produkcji i organizacji pracy. Przyczyną chorób zawodowych oraz występowania wypadków przy pracy są braki i niedociągnięcia w zakresie zapewnienia bezpiecznych warunków w pracy. Jako główna przyczyna występowania wypadków przy pracach spawalniczych zalicza się niestety nieprzestrzeganie przepisów oraz brak doświadczenia zawodowego personelu spawalniczego. Dlatego tak ważne jest aby odpowiednio szkolić załogi oraz zatrudniać pracowników z wymaganymi uprawnieniami spawalniczymi.

 

Ochrona pracownika

Odpowiedzialność za bezpieczne warunki pracy spoczywa zarówno po stronie pracodawcy, który ma obowiązek szkolenia w zakresie BHP, dopuszczania pracowników do prac zgodnie z ich kwalifikacjami i zapewnienia bezpiecznych warunków pracy jak i pracownika (przestrzeganie obowiązujących instrukcji obsługi urządzeń, instrukcji bezpieczeństwa na stanowisku pracy oraz innych uregulowań organizacyjnych związanych ze stanowiskiem pracy).

 

Ubiór a bezpieczeństwo w pracy

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób lub niebezpiecznych zdarzeń, pracodawca powinien dobrać i zapewnić spawaczowi skuteczne środki ochrony indywidualnej na swoim stanowisku pracy. Tutaj przychodzimy Wam z pomocą. W naszym sklepie internetowym MATIW oferujemy szeroką gamę profesjonalnych ubrań firmy WELDAS, która ma w swoim asortymencie:

 

- kurtki spawalnicze

- spodnie i przody spodni spawalniczych

- ogrodniczki, przody ogrodniczek oraz kombinezony spawalnicze

- nastopniki skórzane

- nagolenniki oraz przedłużenie nagolenników skórzanych

- chusty i kaptury spawalnicze, czapki

- poduszki spawalnicze

- zasłony i koce spawalnicze

- osłony na przewód i nakładki na palec

- rękawice oraz rękawy spawalnicze

- osłony karku

- aluminizowane osłony na rękę

- fartuchy i bolerka spawalnicze

Weldas posiada w swojej ofercie również damską odzież spawalniczą. Wszystkie te produkty znajdziesz na www.matiw.pl

Zagrożenie w pracy - jak reagować?

Jeśli pracodawca ignoruje zasady BHP, nie zapewnia środków ochrony indywidualnej czy nie organizuje szkoleń stanowiskowych możesz odmówić wykonywania pracy, nie ponosząc konsekwencji dyscyplinarnych. W razie zwolnienia lub innych skutków odmowy przysługuje Ci możliwość dochodzenia roszczeń przed sądem pracy. Możesz także zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy i poinformować o przypadkach łamania prawa. Nie warto narażać zdrowia i życia tylko stanowczo reagować, gdy w zakładzie występują nieprawidłowości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl