Co warto wiedzieć o wiertłach do metalu?

Co warto wiedzieć o wiertłach do metalu?

Często pytacie nas jak wybrać wiertło do metalu, a także jak czytać oznaczenia wierteł. Dlatego postanowiliśmy napisać artykuł, który możecie traktować jako swego rodzaju przewodnik na temat doboru wiertła do metalu. 

Rodzaje wierteł do metalu

Jest kilka parametrów na podstawie których rozróżniamy wiertła do metalu. Dotyczą one:

  • rodzaju chwytu wiertła
  • materiału, z którego wykonana jest część robocza
  • przeznaczenia wiertła
  • sposobu wykonania

Poniżej opisujemy każdy z nich.

Wiertło do metalu z chwytem walcowym czy stożkowym?

Do otworu o dużej średnicy sprawdzą się wiertła stożkowe. Dlaczego? Wynika to z kształtu końcówki. Dzięki ukształtowaniu końcówki takie wiertło nie będzie kręcić się w oprawce, co mogłoby utrudnić działanie.Z kolei wiertła do metalu z chwytem walcowym są lepszym wyborem w przypadku wiertarek z mocowaniami zębatymi czy szybkozaciskowymi. Warto jednak pamiętać, że ten typ wiertła może się zatrzymać w trakcie pracy z narzędziem o wysokim momencie obrotowym. 

Wiertła kobaltowe czy tytanowe? 

Czyli - jaki materiał wybrać. Odpowiedź na to - które wiertła do metalu będą lepsze - zależy od potrzeb. Wiertła kobaltowe są świetne do twardych materiałów, a jeżeli zawierają oznaczenie “wiertła HSS”, to sprawdzą się w przypadku spieków żelaza oraz różnych rodzajów stali (np. żaroodpornej, węglowej czy nierdzewnej). Z kolei tytanowe to jedne z najtwardszych wierteł dostępnych na rynku. Sprawdzają się w przypadku żeliwa ciągliwego czy też utwardzonego brązu. Warto przy tym dodać, że są niezwykle żywotne, bo są odporne na ścieranie. Inne oznaczenia wierteł.

Oferta rynkowa jest niezwykle bogata, znaleźć możemy również takie narzędzia jak wiertła HSS-R czy HSS-G. Jak odczytywać takie symbole?Wiertła HSS-R to wiertła walcowane, a HSS-G - szlifowane. Te z oznaczeniem HSS-R służą do tworzenia otworów w metalu o małej wielkości, podobnie zresztą jak wiertła HSS-G. Które zatem wybrać?

Ujmując temat najogólniej jak się tylko da-  wiertła HSS-R przeznaczone są do mniej intensywnych zastosowań. Bez problemu wystarczą w przypadku amatorskich prac, na przykład w przydomowym warsztacie. Z kolei wiertła szlifowane to już narzędzie dla profesjonalistów.  

Jak rozpoznać wiertło do metalu?

Pokrótce opisaliśmy charakterystyki techniczne wierteł do metalu. Wszystko jest proste dopóki w sklepie, przy okazji wyboru narzędzi, mamy przed sobą dane techniczne wiertła. Gorzej, gdy okaże się że musimy wiercić w metalu, a pod ręką kilka różnych wierteł. Jak zatem rozpoznać wiertła do konkretnego materiału?Przede wszystkim - warto patrzeć na część skrawającą. W dużym uproszczeniu, wiertła do drewna mają specjalne centrujące ostrze oraz stożkowate, ostrokątne zakończenie. Z kolei wiertła do betonu wyposażone są w płytki ze spiekanych węglików, które służą do kruszenia materiału. Jak zatem wyglądają wiertła do metalu? Ów “stożek” o którym pisaliśmy powyżej posiada coś w rodzaju rozwartego kąta. I chyba na tej podstawie najłatwiej rozpoznać odpowiednie narzędzie.

Techniki wiercenia w metalu 

Jak skutecznie i poprawnie wiercić w metalu? Warto pamiętać o trzech zasadach. Po pierwsze, precyzyjnie wymiarujemy otwór. Tak, by wiertło było w stanie dokładnie się w nim zmieścić. Ponadto, zadbajmy o to, aby wiercenie w metalu odbywało się w możliwie szybkim tempie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl