Jak złożyć swój zestaw spawalniczy?

Spawanie wymaga przygotowania, wiedzy i profesjonalnego wyposażenia. Niezbędne akcesoria gwarantują prawidłowe parametry spawania oraz komfortową pracę i maksymalne bezpieczeństwo. Sprawdź, co powinien zawierać funkcjonalny zestaw spawalniczy.

Podstawowe wyposażenie zestawu spawalniczego

Skompletowanie sprzętu potrzebnego do spawania jest niezbędne do rozpoczęcia pracy ze spawarką, która jest podstawowym narzędziem. Dodatkowo wyposażenie spawacza zawiera różne materiały eksploatacyjne, w zależności od zastosowanej metody spawania. Istotne jest także bezpieczeństwo podczas prac spawalniczych, które zapewnia specjalna odzież ochronna BHP.

Spawarka i artykuły spawalnicze

Na rynku dostępne są liczne rodzaje spawarek, które służą do łączenia materiałów różnymi metodami. Najpopularniejszą techniką jest spawanie elektrodą, czyli MIG/MAG, TIG i MMA, ale stosowane jest także spawanie gazowe. Każda metoda wymaga innego rodzaju akcesoriów spawalniczych.

Spawanie elektrodą

W przypadku spawania elektrodą (spawanie łukowe) można wybrać tradycyjną spawarkę transformatorową lub wygodniejszą w użytkowaniu spawarkę inwerterową. Migomaty z kolei są przeznaczone do techniki spawania MIG/MAG. Jeszcze inny rodzaj spawarki wymaga metoda TIG.

Jednym z głównym elementów wyposażenia spawarki jest uchwyt spawalniczy. Niezbędne są także elektrody. W zależności od spawanego materiału i stosowanej techniki stosuje się różne ich rodzaje. Materiałem używanym do spawania TIG oraz MIG/MAG są druty i pręty spawalnicze. Ponadto przy spajaniu metodą TIG potrzebny jest gaz obojętny chemicznie, zaś w przypadku MIG/MAG jest to gaz obojętny lub aktywny.

Istotny jest także specjalny przewód uziemiający ze szczypcami, które podczas spawania powinny być w kontakcie z obrabianym przedmiotem. Dobrej jakości zaciski spawalnicze chronią przed skokami napięcia elektrycznego i tym samym zabezpieczają spawacza przed porażeniem prądem. Z kolei szczypce spawalnicze służą do przycinania drutu spawalniczego, ale także do usuwania gromadzących się rozprysków w dyszy uchwytu do elektrody.

Spawanie gazowe

Do spawania gazowego niezbędne są butle z gazem (butla z tlenem technicznym oraz butla acetylenowa) oraz palnik acetylenowo-tlenowy (uniwersalny lub do spawania), który połączony jest za pomocą węża tlenowego (niebieski) oraz acetylenowego (czerwony). Zadaniem palnika jest dokładne wymieszanie gazu palnego z tlenem, aby powstała mieszanka o określonym składzie zapewniająca utrzymanie trwałego płomienia.

Dla zachowania bezpieczeństwa i odpowiednich środków kontroli oraz regulacji stosuje się reduktory i manometry, które pokazują aktualne ciśnienie gazu. Reduktory służą do obniżenia ciśnienia panującego w butli do ciśnienia roboczego oraz samoczynnego utrzymania go na stałym poziomie. Przeznaczone są do konkretnych rodzajów gazów, np. tlenu, acetylenu, mieszanki propan-butan.

Elementy ochrony osobistej spawacza

W czasie spawania elektrodą wytwarzane jest promieniowanie UV, dlatego należy stosować odpowiednią odzież BHP, której zadaniem jest zabezpieczenie odsłoniętych elementów ciała. Szczególnie istotna jest ochrona oczu, twarzy i rąk.

Najważniejszym elementem ubioru ochronnego spawacza jest przyłbica spawalnicza, czyli maska z zaciemnioną przesłoną, która skutecznie ochroni oczy oraz skórę twarzy. Podczas spawania można użyć samych okularów ochronnych, ale należy pamiętać o innym zabezpieczeniu głowy. Podstawą są także wygodne i trwałe rękawice spawalnicze, które chronią przed poparzeniem. Nie można zapominać również o twardym obuwiu roboczym BHP i długim fartuchu lub kombinezonie spawalniczym.

Dodatkowe wyposażenie stanowiska spawalniczego

Ważnym elementem prac spawalniczych jest także wykończenie miejsca łączenia materiałów. W tym celu należy sięgnąć po szlifierkę kątową z tarczami do cięcia metalu, pilniki oraz szczotki druciane, które po drugiej stronie posiadają tzw. dziobak. Do usuwania żużlu można posłużyć się też młotkiem spawalniczym.

Na rynku dostępnych jest także akcesoriów, które podnoszą komfort spawania. Profesjonalne spawarki są często masywne i duże, dlatego wózek spawalniczy jest pomocnym sprzętem. Dzięki temu spawarka jest mobilna i bezproblemowa w transporcie.

Praktyczne są także suszarki i termosy (pojemniki termiczne) przeznaczone nie tylko do suszenia, ale i właściwego przechowywania elektrod w odpowiedniej temperaturze i warunkach. Takie rozwiązanie sprzyja zachowaniu właściwych parametrów i trwałości przez bardzo długi czas.

Stanowisko pracy spawacza może być dodatkowo wyposażone w takie akcesoria spawalnicze, jak: kątownik spawalniczy, lusterko spawalnicze czy poduszka spawalnicza. Tego typu elementy wpływają na wygodę i efektywność spawania, a także ułatwią pracę w miejscach trudnodostępnych.

W przypadku spawania gazowego warto pamiętać o dodatkowych narzędziach, takich jak papier ścierny czy imadło, które jest niezastąpione, np. przy spawaniu czołowym rur. Przydatne są także zapalniczki iskrowe.

Najwyższej jakości profesjonalne spawarki oraz akcesoria spawalnicze oferuje sklep Matiw.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl