Jak wybrać właściwy papier ścierny - porady

Jak wybrać właściwy papier ścierny - porady

Każdy remont, nawet najmniejszy, wymaga odpowiednich narzędzi. Jednym z nich – niezbędnym zarówno przy gruntownej renowacji, jak i drobnych naprawach – jest papier ścierny. Warto wiedzieć, jakie są rodzaje papieru ściernego i do czego służą. W przeciwnym razie można użyć niewłaściwego i uzyskać efekt całkowicie odmienny od pożądanego. Jak wybrać odpowiedni papier ścierny? Treść tego artykułu odpowie na to pytanie i rozwieje wszelkie wątpliwości.

Jak dobrać papier ścierny pod konkretną pracę?

Rodzaj papieru powinno się wybrać w zależności od tego, jaki materiał będziemy szlifować, oraz czy będziemy robić to ręcznie, czy za pomocą narzędzia. Inny wybierzemy papier ścierny do drewna, a inny papier ścierny do metalu. Ważnym kryterium w doborze odpowiedniego papieru ściernego jest jego gradacja.

Pamiętajmy też o tym, że np. szlifierka kątowa wykona więcej ruchów niż nasza ręka, dlatego do narzędzi stosujemy papier o niższej gradacji. Jeżeli szlifujemy na sucho, nie kupujmy papieru wodnego. Jak używać papieru do ścierania na mokro? Trzeba go najpierw namoczyć w wodzie lun nafcie i może być wykorzystany na przykład do szlifowania lamp lub elementów lakierowanych. Oprócz powłoki wodooodpornej, papier wodny charakteryzuje zmienna gradacja ziaren.

Rodzaje papieru ściernego

W zależności od materiału, który będzie szlifowany, papier ścierny wyposażony jest w większe lub mniejsze ziarna. Generalna zasada jest taka, że gradacja oznaczona jest literą „P” (stopień gradacji znajdziecie na drugiej stronie papieru) oraz liczbą – im jest ona wyższa, tym drobniejsze są ziarna.

Materiałem, którego używa się jako ziaren, jest najczęściej elektrokorund – syntetyczna wersja korundu (korundem szlachetnym jest np. rubin oraz szafir). Do produkcji ziaren używa się niekiedy domieszek, dzięki którym materiał jest wytrzymalszy i eliminuje ryzyko zanieczyszczeń szlifowanej powierzchni.

Kolejnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest sam nośnik, do którego przymocowane są ziarna. Ma to przełożenie na elastyczność papieru ściernego – co jest ważne, w zależności od tego, czy ścieramy na sucho, czy na mokro. Im większa elastyczność, tym lepiej papier sprawdza się w ścieraniu na mokro, oraz świetnie nadaje się do użycia na narzędziach (np. szlifierce).

Zobacz nasze krążki i arkusze ścierne tutaj: https://matiw.pl/pl/c/Krazki-i-arkusze-scierne/97

Rodzaje nośników:

  • Papier – najpopularniejszy i najtańszy. Nie jest zbyt elastyczny, dlatego nadaje się do prac ręcznych;
  • Folia – dużo droższa od papieru i znacznie bardziej elastyczna, świetna do szlifierek i ścierania na mokro;
  • Płótno – nieco mniej elastyczne niż folia, ale od niej tańsze. Idealnie nadaje się do urządzeń szlifujących;

A co z gradacją? Ziarnistość papieru ściernego to ważna kwestia. Wybrać duże ziarna, czy małe? Im grubsze ziarna, tym większy efekt ścierania. Przykładowo – najdrobniejszym papierem doskonale wygładzimy krawędzie albo zmatowimy farbę. Do usuwania rdzy, zabrudzeń lub grubszej warstwy materiału użyjemy papieru o niskiej gradacji. Jakie ziarna stosować do drewna, a jakie do metalu? Przyjrzyjmy się bliżej kwestii gradacji papieru ściernego.

Bardzo niska gradacja (P12 - P100)

Ten papier ścierny ma bardzo duże i duże ziarna – z reguły używany jest do ścierania sporej grubości materiału i nadawania kształtu ścieranemu elementowi. Ze względu na to, najczęściej stosuje się go jako nakładkę na urządzenia mechaniczne. Praca manualna wymagałaby dużo czasu i byłaby męcząca. Duże ziarna powodują usuwanie grubej warstwy materiału z powierzchni, dlatego przy kształtowaniu np. kawałka drewna pracę powinniśmy zakończyć na użyciu gradacji około P80.

Niska gradacja papieru ściernego (P100 - P180)

Papier ścierny z tego przedziału świetnie nadaje się do dalszej obróbki elementów już ukształtowanych oraz do usuwania różnego rodzaju zabrudzeń. Jeżeli mamy w planie zdarcie warstwy starej farby, zaczynamy od niższej gradacji – mniejsze ziarna szybko zapchają się przez zdartą farbę. Papier ścierny o niskiej gradacji jest głównie używany do wygładzania rys powstałych przez największe ziarna oraz przygotowywania powierzchni do malowania.

Średnia gradacja papieru (P200 - P800)

Ostatnie szlify przed malowaniem – do tego w zasadzie służy papier ścierny z tego przedziału. Te wyższe wartości (od około P600) wykorzystywane są także do matowienia i poprawek lakierniczych. Dobrze się sprawdzają także w wygładzaniu powierzchni (np. kątów). W zależności od wielkości powierzchni i materiału obrabianego elementu, możemy używać szlifierki lub prowadzić pracę ręcznie.

Wysoka gradacja (P1000 - P2500)

Najdrobniejsze ziarna to wisienka na torcie w kwestii ścierania. Te najwyższe wartości gradacji służą do wprowadzania kosmetycznych zmian w stylu retuszu malowanej powierzchni, a także do szlifowania na połysk. Jeżeli szlifujemy płaską powierzchnię, możemy używać papieru z podkładem papierowym, jeśli powierzchnia jest nieregularna – warto sięgnąć po papier z nośnikiem płóciennym lub foliowym. Najdrobniejszy papier ścierny służy do wykańczania powierzchni – nie stosujmy go do innych prac.

Dobór papieru ściernego do metalu

Metal jest trudniejszym do obróbki materiałem, niż na przykład drewno. Dobór odpowiedniego papieru ściernego do metalu zależy od tego, co chcemy uzyskać. Jeżeli zależy nam na usunięciu wierzchniej warstwy, rdzy czy innych zabrudzeń, powinniśmy sięgnąć po papier o gradacji w przedziale P60–P80. Jeśli naszym celem jest gratowanie lub polerowanie, możemy użyć papieru o gradacji w okolicach P400–P500.

Jakim papierem szlifować drewno?

Drewno ma różny stopień twardości, ale generalną zasadą jest użycie papieru ściernego o różnej gradacji, stopniowanej. Zaczynamy od wartości około P24 – posłuży nam do pracy zgrubnej, czyli usuwania sporej ilości materiału. Następnie zwiększamy gradację, na przykład używając kolejno papieru P60, P80, aż do P120, lub nawet P240 jako wykończenie.

Szlifowanie na połysk uzyskamy papierem o jeszcze wyższej gradacji, ale trzeba wziąć pod uwagę miękkość i wilgotność drewna – zbyt drobnoziarnisty papier szybko się zapcha. Dzięki stopniowaniu powierzchni będzie idealnie wykończona i chłonna.

Dobór papieru ściernego do kamienia

Jeżeli mamy użyć papieru ściernego do betonu, rekomendowany przedział to P20–P24. Tutaj również obowiązuje zasada stopniowania – w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Papier ścierny do kamienia kupujemy w tarczach – praca ręczna za takim materiałem jest długotrwała i niezwykle męcząca. Niezależnie od tego, czy będziemy ścierać granit, beton, czy marmur – do tych czynności używamy szlifierek.

Jak rozpoznać dobry papier ścierny?

Dobry papier ścierny powinien spełniać dwa kryteria – być wykonany z materiałów wysokiej jakości oraz być dostosowany do materiału i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Szeroki wybór papierów ściernych znajdziemy w świetnie zaopatrzonym sklepie internetowym Matiw.pl – oprócz bogatej oferty, możemy liczyć na fachowe porady zespołu specjalistów. W przypadku wątpliwości (na przykład jakiego papieru wymaga szlifowanie drewna na mokro albo jaką wybrać grubość papieru ściernego) doradcy na Matiw.pl pomogą nam znaleźć produkt spełniający nasze oczekiwania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl