Spawanie to jedna z podstawowych metod łączenia elementów metalowych. Proces ten wymaga precyzyjnego określenia parametrów. W rysunkach technicznych korzysta się ze ściśle określonych nazw i grafik. Jak korzystać z oznaczeń spawalniczych spoin?
Jakie oznaczenia spawalnicze?
Umowne oznaczenia spawalnicze spoin powinny zawierać znak elementarny. W celu sprecyzowania opisu należy zastosować znak uzupełniający, oznaczenia uzupełniające i wymiary. W polskim przemyśle przyjął się podział na trzy główne kategorie spoin: czołowe, pachwinowe i inne, w ramach których występuje szereg podkategorii.
Sposób oznaczania
Łączenia opisuje się na rysunkach w charakterystyczny sposób. Ich rodzaj definiowany jest przez 8 punktów. Często spotyka się również okrojoną wersję, w której pojawia się 4-5 punktów. Jakie informacje pojawiają się w oznaczeniach spawalniczych spoin?
1. Znak elementarny
Symbole, których używa się w rysunkach technicznych, są określone normą PN-EN 22553:1997.
2. Przekrój poprzeczny (grubość)
3. Przekrój wzdłużny (długość)
4. Znaki dodatkowe – może być to np. określenie lica spoiny
5. Znaki dodatkowe – np. wykonana po zamkniętym obwodzie
6. Znaki dodatkowe – np. spawana z podkładką
7. Wymiary brzegów (odstęp między elementami, kąt nachylenia itp.)
8. Symbole przedstawiające, np. numer spoiny, instrukcja spawania
Wymiary
Jak już wspomniano, znaki wykorzystywane w oznaczeniach spawalniczych spoin określone są normą. Jest ona podstawą do ich zapisu lub odczytu. Jak poradzić sobie z wymiarami? Polecanym sposobem jest wykorzystanie profesjonalnych narzędzi pomiarowych. Do określenia precyzyjnych wymiarów świetnie sprawdzą się spoinomierze. To przyrządy, które charakteryzują się niewielkim rozmiarem i prostotą obsługi. Umożliwiają uzyskanie dokładnych informacji, na przykład o wysokości nadlewu, wielkości przesunięcia,grubości spoin pachwinowych, wielkości podtopienia i kąta ukosowania blach. Poręczne spoinomierze znajdziesz w ofercie przyrządów pomiarowych Matiw.
Jak widzisz, oznaczenia spawalnicze spoin zapisywane są według schematu. Kluczową kwestią w ich odczycie (lub sporządzeniu) jest znajomość normy i wykonanie odpowiednich pomiarów. Dobre narzędzie pomiarowe to istotny element precyzyjnej i komfortowej pracy. Warto wyposażyć się w takie rozwiązanie.