Oznaczenia spawalnicze spoin – jak ich używać i jak wykonywać pomiary?

Spawanie to jedna z podstawowych metod łączenia elementów metalowych. Proces ten wymaga precyzyjnego określenia parametrów. W rysunkach technicznych korzysta się ze ściśle określonych nazw i grafik. Jak korzystać z oznaczeń spawalniczych spoin?

Jakie oznaczenia spawalnicze?

Umowne oznaczenia spawalnicze spoin powinny zawierać znak elementarny. W celu sprecyzowania opisu należy zastosować znak uzupełniający, oznaczenia uzupełniające i wymiary. W polskim przemyśle przyjął się podział na trzy główne kategorie spoin: czołowe, pachwinowe i inne, w ramach których występuje szereg podkategorii.

Sposób oznaczania

Łączenia opisuje się na rysunkach w charakterystyczny sposób. Ich rodzaj definiowany jest przez 8 punktów. Często spotyka się również okrojoną wersję, w której pojawia się 4-5 punktów. Jakie informacje pojawiają się w oznaczeniach spawalniczych spoin?

1. Znak elementarny

Symbole, których używa się w rysunkach technicznych, są określone normą PN-EN 22553:1997.

2. Przekrój poprzeczny (grubość)

3. Przekrój wzdłużny (długość)

4. Znaki dodatkowe – może być to np. określenie lica spoiny

5. Znaki dodatkowe – np. wykonana po zamkniętym obwodzie

6. Znaki dodatkowe – np. spawana z podkładką

7. Wymiary brzegów (odstęp między elementami, kąt nachylenia itp.)

8. Symbole przedstawiające, np. numer spoiny, instrukcja spawania

Wymiary

Jak już wspomniano, znaki wykorzystywane w oznaczeniach spawalniczych spoin określone są normą. Jest ona podstawą do ich zapisu lub odczytu. Jak poradzić sobie z wymiarami? Polecanym sposobem jest wykorzystanie profesjonalnych narzędzi pomiarowych. Do określenia precyzyjnych wymiarów świetnie sprawdzą się spoinomierze. To przyrządy, które charakteryzują się niewielkim rozmiarem i prostotą obsługi. Umożliwiają uzyskanie dokładnych informacji, na przykład o wysokości nadlewu, wielkości przesunięcia,grubości spoin pachwinowych, wielkości podtopienia i kąta ukosowania blach. Poręczne spoinomierze znajdziesz w ofercie przyrządów pomiarowych Matiw.

Jak widzisz, oznaczenia spawalnicze spoin zapisywane są według schematu. Kluczową kwestią w ich odczycie (lub sporządzeniu) jest znajomość normy i wykonanie odpowiednich pomiarów. Dobre narzędzie pomiarowe to istotny element precyzyjnej i komfortowej pracy. Warto wyposażyć się w takie rozwiązanie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl