Natężenie prądu, a grubość blachy - sprawdź, o czym jeszcze musisz pamiętać!

Rozpocząłeś swoją przygodę ze spawarką, jednak samo spawanie okazało się zdecydowanie trudniesze w praktyce, niż było w teorii? Nie zniechęcaj się! Pokażemy Ci, jak spawać metodą TIG i w jaki sposób dobrać prąd spawania do grubości blachy, by uzyskany efekt był zadowalający.

Spawanie różnorodnych materiałów w metodzie TIG

Jeśli posiadasz urządzenie odpowiednie do spawania TIGiem, jesteś szczęściarzem! Uniwersalność tej metody, Twoja wiedza i doświadczenie, pozwolą Ci w nieograniczony niemal sposób łączyć ze sobą różnorodne materiały, dodatkowo cechujące się różną grubością. Sprawdź, jakim prądem możesz spawać, korzystając z metody TIG i przede wszystkim - jaka zachodzi zależność pomiędzy prądem spawania a grubością blachy.

Prąd w metodzie TIG

Korzystając z metody TIG możesz zdecydować się na wykorzystanie prądu stałego, który umożliwi Ci spawanie tytanu, miedzi oraz stali stopowych i niestopowych lub prądu zmiennego, dzięki któremu połączysz ze sobą aluminium, magnez oraz ich stopy. Biegunowość prądu w metodzie TIG pozostaje ujemna, co oznacza, że o ile uchwyt jest podłączony do bieguna ujemnego, o tyle przewód do dodatniego. Jakie korzyści przynosi ujemna biegunowość prądu? Przede wszystkim korzystnie wpływa na rozłożenie wytwarzanego ciepła w pomiędzy wykorzystywaną elektrodą, w tym wypadku nietopliwą, a spawanym elementem.

Natężenie prądu

Zastanawiasz się, jaki związek zachodzi pomiędzy prądem spawania a grubością spawanej blachy? To właśnie od grubości i rodzaju spawanego materiału zależy ostateczne natężenie wykorzystanego prądu, jednak nie tylko! Do jakich jeszcze parametrów musisz dostosować natężenie prądu? Szczególna uwaga należy się:

- średnicy i rodzajowi zastosowanej w metodzie TIG elektrody nietopliwej;

- biegunowości zależnej od rodzaju spawanych materiałów;

- pozycji spawania;

- rodzaju wykorzystanego gazu spawalniczego;

Jeśli zależy Ci na trwałym i zadowalającym efekcie, warto pamiętać o dostosowaniu natężenia prądu do wszystkich wymaganych warunków. Konsekwencje niewłaściwie dobranego natężenia mogą być naprawdę niemiłe - zbyt niska wartość prądu, mimo Twoich usilnych prób, nie pozwoli Ci uzyskać pożądanego przetopu spawanych blach, zbyt wysoka może doprowadzić do uszkodzenia wykorzystywanej elektrody nietopliwej lub powstania nieestetycznych przetopień w materiałach, na których pracujesz.

Ważne akcesoria przy spawaniu TIG

Decydując się na spawanie metodą TIG warto zadbać, by o kompletne wyposażenie użytkowanego sprzętu. Dostępne w sprzedaży uchwyty spawalnicze TIG oraz potrzebne części zawsze warto mieć pod ręką!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl