Na czym polega spawanie drutem samoosłonowym?

Na czym polega spawanie drutem samoosłonowym?

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę ze spawaniem i chcesz zajmować się tym jedynie w celach hobbystycznym, z pewnością powinieneś zainteresować się metodą spawania drutem samoosłonowym. Nie wymaga ono wysokich umiejętności i doświadczenia. Metoda ta jest stosunkowo podobna do metody MIG/MAG, ale może być wykorzystywana do spawania na zewnątrz. Na spawanym metalu wytwarzany jest szybko zastygający żużel.

 

Drut samoosłonowy

Konieczny jest zakup specjalnego druta do spawania tą metodą. Musi mieć odpowiedni skład, aby zapewnić prawidłowe spawanie bez dostarczenia dodatkowego gazu osłonowego. Polega to na wytworzeniu własnej osłony w trakcie spawania. Warto zapoznać się z zaleceniami producenta, aby prawidłowo podłączyć przewód masowy do źródła prądu. Przy ustawieniu parametrów spawarki należy zachować ostrożność, gdyż drut jest bardzo wrażliwy na zmiany napięcia. Spawanie drutem samoosłonowym może wiązać się z wytworzeniem dużej ilości odprysków, szczególnie przy przyłożeniu zbyt dużego napięcia łuku. Zbyt niska wartość napięcia spowoduje, że bardzo wytworzy się bardzo małe jeziorko, a topnik w drucie nie zostanie przetworzony na osłonę dla łuku.

 

Jak wygląda proces spawania?

Drut do spawania tą metodą można zastosować w półautomacie spawalniczym, czyli popularnym migomacie. Przy standardowych ustawieniach i procedurach wystarczy, że końcówka druta wystaje na około 19-15 milimetrów z końcówki. Naturalnie powstająca kulka żużlu powinna być usunięta przed przystąpieniem do kolejnego spawania. Najlepiej ułamać lub odciąć drut na prosto. Należy ustawić uchwyt pod lekkim kątem i ciągnąć drut tak, aby utrzymać żużel za wytworzonym łukiem elektrycznym. W zależności od pozycji, grubości materiału spawanego i miejsca, w którym ma się odbywać spawanie drutem samoosłonowym, wysunięcie przewodu z końcówki oraz napięcie prądu może się zmieniać.

Z pewnością przeprowadzenie spawania taką metodą jest stosunkowo proste, bardzo efektywne i pozwala na dużą mobilność i elastyczność w działaniu. Warto zaopatrzyć się w szpulę drutu tego typu, co poszerzy możliwości wykorzystania posiadanego sprzętu spawającego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl