Metoda MMA, czyli jak spawać elektrodą elektryczną

Spawanie elektrodą elektryczną to nic innego jak spawanie z wykorzystaniem elektrody otulonej. Sprawdź, jak powinno wyglądać profesjonalnie przygotowane stanowisko pracy i jak spawać elektrodą, by osiągnąć zadowalające efekty.

Czym jest metoda MMA?

Zanim dowiesz się, jak poprawnie spawać elektrodą otuloną, poznaj zasady spawania metodą MMA, czyli spawania łukowego przy wykorzystaniu elektrody elektrycznej. Metoda wymaga niezwykłej precyzji, doświadczenia i umiejętności. Zanim się zniechęcisz, pamiętaj jednak, że to praktyka czyni mistrza!

Metoda MMA opiera się na uderzeniu łuku spawalniczego w rowek spawalniczy. Tak zainicjonowane działanie rozpoczyna cały proces spawania, polegający na powolnym przemieszczaniu elektrody w taki sposób, by powstały łuk nie był niepotrzebnie przedłużany. Należy zachować stałe, równomierne tempo pracy, jednocześnie obserwując miejsce powstawania spawu, a elektrodę trzymać za pomocą uchwytu, pochyloną w dół pod odpowiednim kątem. Zastanawiasz się, w jakim kierunku powinieneś ją przesuwać? Właściwym rozwiązaniem jest przemieszczanie trzymanej elektrody zgodnie z kierunkiem spawania. Jak spawać elektrodą, kiedy nie masz większego doświadczenia? Pamiętaj, by koncentrować się na długości łuku, dbając, by był on jak najmniejszy. Panowanie nad ruchem elektrody początkowo może sprawiać Ci trudności, jednak możesz być pewny, że szybko wypracujesz odpowiedni chwyt, a wykonywana przez Ciebie praca będzie precyzyjna i profesjonalna.

Kiedy praca dobiega końca, należy cofnąć elektrodę wzdłuż łączenia i odsunąć ją zdecydowanym ruchem. Powstałą spoinę musisz dokładnie oczyścić, usuwając nagromadzony w trakcie pracy żużel.

Parametry, o których warto pamiętać

Rozpoczynając spawanie przy wykorzystaniu elektrody otulonej, pamiętaj, by zwrócić uwagę na odpowiednie parametry. Do podstawowych należą rodzaj, biegunowość i natężenie prądu spawania, prędkość spawania oraz te dotyczące bezpośrednio elektrody – jej średnicy, rodzaju, toru prowadzenia oraz właściwego pochylenia. Stosowanie zaleceń stanowi odpowiedź na pytanie, jak spawać elektrodą.

Proces spawania elektrodą otuloną może odbywać się z wykorzystaniem prądu stałego lub przemiennego, o określonym natężeniu. Natężenie jest tym parametrem, który możesz regulować samodzielnie, w spawarce, w przypadku rodzaju prądu musisz pamiętać, by dobrać go odpowiednio do wykorzystywanej elektrody. Średnicę elektrody otulonej dobierz bezpośrednio do spawanego materiału. Podstawowym ruchem elektrody powinien być ruch prostoliniowy, jednak w zależności od rodzaju spawanego materiału może on ulegać pewnym modyfikacjom. Pochylenie elektrody ma wpływ na powstałą spoinę – jej głębokość, kształt oraz trwałość.

Jesteśmy przekonani, że kiedy w teorii wiesz, jak spawać elektrodą otuloną, praktyka uczyni z Ciebie mistrza szybciej, niż sam się spodziewasz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl