Lutowanie twarde miedzi – czym jest i jak je wykonać?

Lutowanie jest metodą trwałego łączenia elementów metalowych. W zależności od temperatury topnienia spoiwa lutowanie dzieli się na twarde i miękkie. Do połączeń powierzchni miedzianych często używa się metody pierwszej. Czym jest lutowanie twarde miedzi i jak je wykonać?

Lutowanie twarde

To proces, który następuje wtedy, kiedy temperatura topnienia spoiwa przekracza 400 stopni Celsjusza. W tej metodzie stosowane są luty miedziane, srebrne lub fosforowe. Połączenia tego typu najczęściej stosowane są do stopów węglowych, niklowych, chromowych, wolframowych, płytek z węglików spiekanych, a także srebra, złota, miedzi, mosiądzu i brązu. Urządzeniami, które stosuje się do lutowania twardego, są palniki na propan butan, acetylenowo-tlenowe, lampy lutownicze lub lutownice indukcyjne. Połączenia wykonane tą metodą mają lepsze właściwości niż te, stworzone za pomocą lutów miękkich. Charakteryzują się lepszą odpornością na działanie wysokich temperatur, są bardziej trwałe i odporne na rozciąganie czy uderzenia. Lutowanie twarde miedzi to dobry sposób na łączenie elementów z tego metalu.

Jak łączyć elementy miedziane?

Proces spojenia tego typu części przeprowadź w następujący sposób:

1. Oczyść powierzchnię

Przed przystąpieniem do działania, oczyść powierzchnię lutowanych elementów. Jeśli są to rury, ich zewnętrzną powłokę przetrzyj czyścikiem. Do wnętrza wykorzystaj stalową szczotkę.

2. Nałóż topnik

W lutowaniu twardym miedzi potrzeba użycia topnika zależy od wykorzystywanych lutów. Nie będziesz go potrzebować, jeśli chcesz połączyć dwa miedziane elementy za pomocą lutu miedziano-fosforowego. Zastosuj go na przykład w spajaniu miedzi z brązem lub mosiądzem.

3. Temperatura

Proces lutowania twardego miedzi wykonaj w temperaturze około 750 stopni Celsjusza. Materiał powinien mieć barwę ciemno-czerwoną. Po skończeniu czynności zostaw złącze do ochłodzenia i zmyj nadmiar topnika.

4. Wykończenie

Zanim oddasz konstrukcję do użytku, przepłucz ją. Jeśli jest taka konieczność, instalacje wodne zdezynfekuj termicznie. Ewentualny zgorzel węglowy, usuń za pomocą drucianej szczotki.

Jak widzisz, lutowanie twarde miedzi nie jest specjalnie skomplikowane. Mamy nadzieję, że nasz tekst dostarczył Ci interesujących informacji i wiesz już, jak je wykonać. Jeśli potrzebujesz sprzętu do lutowania, sprawdź propozycje naszego sklepu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl