Lutowanie twarde – kiedy stosować i jakie dobrać luty?

Lutowanie twarde to jedna z najpopularniejszych metod łączenia elementów metalowych za pomocą lutowania. Jej nazwa pochodzi od wykorzystania lutów twardych, które mają temperaturę topnienia przekraczającą 450˚C. Znajduje zastosowanie między innymi w łączeniu miedzi, więc często wybierają ją hydraulicy, a także stali węglowych i innych, złota, srebra, brązu i mosiądzu. Spoiwa wytrzymują stosunkowo wysoką temperaturę roboczą, sięgającą na przykład 200 lub 300˚C, w zależności od zastosowanego lutu. Odpowiedni dobór spoiw ma bardzo duże znaczenie w uzyskaniu trwałego i estetycznego łączenia.

Luty mosiężne

Wysoka temperatura topnienia oraz temperatura robocza – ok 900˚C sprawia, że lut mosiężny doskonale sprawdza się w lutowaniu różnego rodzaju rur konstrukcyjnych, w tym ram rowerów i motocykli. Dobrej jakości spoiwa tego typu może mieć dopuszczenie do stosowania w instalacjach do zimnej wody, zbudowanych ze stali ocynkowanej. Sprawdzają się także w łączeniu stopów miedzi, stali oraz żeliwa ciągliwego.

Luty srebrne

Stal, w tym stal nierdzewna, nikiel i jego stopy oraz miedź to materiały, które można poddać twardemu lutowaniu z wykorzystaniem lutów srebrnych. Temperatura robocza jest bardzo wysoka, przekracza 600, a nawet 700˚C. Utworzona dzięki takiemu lutowaniu spoina jest odporna na temperaturę pracy wynoszącą aż do 200˚C.

Luty miedziano – fosforowe

W sytuacji, w której musimy zastosować lutowanie twarde miedzi i nie chcemy wykorzystywać topnika, najlepiej sięgnąć po lut miedziano – fosforowy. Jest to doskonały produkt przy lutowaniu miedzi z miedzią, większość z nich jest dopuszczonych do prac przy instalacji ciepłej i zimnej wody, gazu: miejskiego, ciekłego i ziemnego, a także instalacji olejowych i przesyłających chlorowęglowodory fluorowane. Luty tego typu mogą przydać się w lutowaniu w przemyśle elektrotechnicznym, a także w technice chłodniczej.

Inne rodzaje

Spoiwa do lutowania twardego bardzo często mają otulinę i przypominają elektrody spawalnicze. Poza wymienionymi powyżej, można wyróżnić jeszcze kilka podstawowych rodzajów lutów twardych: aluminiowe, niklowe, złote, palladowe, kobaltowe i miedziane. Ich nazwa odnosi się albo do podstawowego składnika topnika lub dodatku, który ma największy wpływ na jego właściwości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl