Lutowanie miedzi na twardo oraz miękko

Lutowanie miedzi na twardo oraz miękko 

Miedź to doskonała alternatywa dla innych metali. Inwestorzy chwalą ją za wyjątkową odporność na warunki atmosferyczne. Jest najdroższym z dostępnych rozwiązań, ale z pewnością opłacalnym. Lutowanie miedzi polega na łączeniu poszczególnych elementów w jednolitą całość. Najczęściej stosuje się je przy obróbce blacharskiej oraz montowaniu rynien. 

Żywotność i wytrzymałość 

Elementy miedziane charakteryzują się trwałością, której nie zapewnia żaden inny materiał. Przykładowo, żywotność systemów rynnowych jest oceniana na około 300 lat. Miedź nie tylko nie rdzewieje - tlenek miedzi świetnie chroni przed korozją. Nie wymaga także stosowania żadnych powłok zabezpieczających jej powierzchnię. Gładka faktura jest odporna na zabrudzenia, dlatego elementy miedziane prezentują się wyjątkowo estetycznie. Mają charakterystyczny, rudawy lub wpadający w brąz odcień. Lutowanie miedzi musi uwzględniać fakt, że nie jest ona całkowicie odporna na powstawanie otarć i wgnieceń. 

 

Lutowanie przy niższych temperaturach 

Technika lutowania łączy elementy przy pomocy specjalnego spoiwa. Wcześniej jest ono stopione. Efekt lutowania jest taki, że dwa miedziane kawałki pozostają nienaruszone, bo połączył je dodatkowy element. Istnieją dwa sposoby na lutowanie miedzi. Różnice w sposobach lutowania dotyczą wykorzystywanego spoiwa oraz temperatury topnienia. Przy lutowaniu miękkim używa się lutu o temperaturze niższej niż temperatura topnienia łączonych elementów. Nie przekracza ona 400 stopni. Materiałem zespalającym jest lut cynkowo-ołowiowy lub cynowo-miedziany. Można go nabyć w sklepie Matiw wraz z topnikami, palnikami oraz różnymi akcesoriami.

 

Lutowanie przy użyciu palnika 

Druga metoda, czyli twarde lutowanie miedzi, jest stosowana przy wyższych temperaturach. Elementami scalanymi są luty miedziane, srebrne lub fosforowe. Takie rozwiązania stosuje się do stali różnego typu: węglowych, wolframowych, niklowych oraz chromowych. Ponadto do płytek z węglików spiekanych, mosiądzu, brązu, a nawet złota. Do lutowania twardego używa się specjalne palniki na gaz propan-butan oraz tlen, oraz lampy lutownicze. Luty twarde mają opinię bardziej odpornych, zwłaszcza na działanie wysokich temperatur. Powinno się je wykonywać w pomieszczeniach o odpowiedniej wentylacji. Lutowanie miękkie i twarde dotyczy takich elementów jak rynny spustowe, rynny dachowe czy też różnego typu obróbki blacharskie. 

Miedź jest dobrym przewodnikiem ciepła, dlatego szybko przejmuje ciepło grota. Aby miejsce spojenia było trwałe, grot musi być duży a lutownica wydajna energetycznie. Dopiero wtedy możliwe jest uzyskanie właściwej temperatury.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl