Kiedy spawać metodą MAG?

Najpowszechniej stosowaną metodą spawania jest MIG/MAG – mimo pewnej trudności w jej zastosowaniu jest wykorzystywana w garażach i przydomowych warsztatach oraz w wielu gałęziach przemysłu. MAG, czyli skrót od Metal Active Gas, odnosi się do spawania w osłonie gazów aktywnych. Do tego celu wykorzystywany jest czysty dwutlenek węgla lub dwutlenek węgla z dodatkiem argonu, które chronią kąpiel spawalniczą przed wpływem czynników zewnętrznych.

Zastosowanie do spawania MAG

Wykorzystywane z powodzeniem w różnych gałęziach przemysłu, spawanie MAG doskonale sprawdza się liniach technologicznych, produkcji seryjnej oraz pracach montażowych. W ten sposób można łączyć stale nisko- i wysokostopowe oraz niestopowe. Do tego MAG świetnie sprawdza się przy łączeniu stopów takich metali jak aluminium, magnez, nikiel, miedź lub tytan. To właśnie dzięki tak wszechstronnym możliwościom tej metody jest tak często wybierana. Dodatkowo spawanie MAG, szczególnie wykonywane przez osobę z doświadczeniem, zapewnia dobrą jakość spoin i stosunkowo niskie koszty.

Rodzaje spawania z osłoną gazu aktywnego

Niektórzy spawacze rozróżniają trzy podstawowe rodzaje metody spawania MAG, różniące się od siebie typem drutu spawalniczego. Do tego celu wykorzystywana jest elektroda metalowa, drut proszkowy lub drut proszkowy o rdzeniu metalicznym. Inni wyróżniają spawanie drutem samoosłonowym jako osobną metodą, gdyż gaz nie jest, jak w klasycznym spawaniu MAG, podawany z zewnątrz, ale jest wytwarzany niejako od wewnątrz, dzięki zawartym w topniku substancjom. W trakcie spawania topnik w rdzeniu wytwarza gaz będący osłoną procesu.

Wady i zalety rozwiązania

Dzięki dużej wydajności procesu oraz stosunkowo niskim kosztom, z metody MIG/MAG korzysta tak wiele zakładów produkcyjnych, warsztatów i osób, które spawają na użytek domowy. Ogromnym plusem jest wszechstronność – to samo stanowisko pracy i sprzęt pozwala na spawanie MAG, jak i MIG, można w ten sposób łączyć większość metali. Spawacz może obserwować łuk i jeziorko spawalnicze, a przy osiągnięciu przez niego odpowiednich umiejętności manualnych, spoiwo jest mocne i estetyczne. Niestety, ta metoda ma także pewne ograniczenia: zasięg ograniczony do przewodu uchwytu i konieczności bardzo dokładnego oczyszczenia i przygotowania powierzchni spawanych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl