Jakie są popularne materiały ścierne do drewna?

Jakie są popularne materiały ścierne do drewna?

Obróbka drewna, czyli szlifowanie jego powierzchni, wymaga odpowiednich narzędzi i materiałów ściernych. To dzięki nim otrzymuje się gładką, estetyczną powierzchnię. Materiały ścierne do drewna można stosować do różnych elementów jak podłogi, futryny drzwi, fronty mebli, czy też deski.

Fachowe przygotowanie

Nie każdą powierzchnię drewnianą szlifuje się w ten sam sposób. Dlatego przed przystąpieniem do pracy lepiej zasięgnąć porady, jakie rozwiązanie będzie optymalne w konkretnym przypadku. Odpowiednio dobrane materiały ścierne do drewna sprawią, że praca pójdzie szybko i efektywnie. Do zwykłych prac ręcznych wystarczy mieć rolkę uniwersalnego papieru ściernego. Jednak bardziej zaawansowane prace wymagają zastosowania zaawansowanego sprzętu. Wszystkie niezbędne produkty oferuje sklep Matiw. Można w nim znaleźć odpowiednio duże rolki papierów o różnej gradacji, jak również zestawy polerskie oraz zestaw do postarzania drewna.

 

Szlifierki do zadań specjalnych

Profesjonalne prace szlifierskie najlepiej przeprowadzić przy użyciu szlifierek. Za niezwykle wydajne uchodzą szlifierki taśmowe. Do drewnianych podłóg poleca się szlifierki cykliniarki. Przystępne cenowo są szlifierki oscylacyjne, często stosowane do prac wykończeniowych. Idealnie sprawdzają się na niewielkich przestrzeniach jak mieszkanie. Podobnie jak szlifierki mimośrodowe, potrafią dotrzeć w nawet trudno dostępny zakamarek. Profesjonalne materiały ścierne do drewna skracają czas prowadzonych prac. Dlatego osoby, pracujące z drewnem, powinny taki sprzęt traktować jako ważną inwestycję.

 

Papier do obróbki

Fachowe urządzenia to nie jedyne materiały ścierne do drewna. Za najbardziej popularny i stosunkowo prosty w użytkowaniu uchodzi papier ścierny. Istotna jest jego granulacja, czyli grubość ziarna. Im większe, tym lepiej zetrzeć wybraną powierzchnię. Wielkość ziaren jest opisywana według schematu. Na przykład numer P16 oznacza bardzo grube ziarna a P1200 wyjątkowo drobne. Do miękkiego drewna nadają się materiały o mniejszej ilości ziaren. Drewno twarde lepiej potraktować materiałem o nasypie pełnym, który zagwarantuje idealną gładkość. Podczas szlifowania powinno się stopniowo zwiększać granulację.

Papieru ściernego oraz szlifierki nie należy dociskać do podłoża. Warto pamiętać również, że zbyt długie szlifowanie tego samego fragmentu może spowodować ubytek i jednocześnie nadmiar w innym. Papier ścierny najlepiej nałożyć na drewniany klocek. Dzięki temu uzyska się idealnie gładką powierzchnię.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl