Jaką spawarkę kupić na początek?

Jaką spawarkę kupić na początek?

W każdym domu, garażu czy warsztacie może się przydać spawarka. Dzięki niej można połączyć wybrane elementy stalowe zmieniając ich strukturę, do daje trwałe i mocne scalenie ich. Osoby nieposiadające doświadczenia w tym zakresie z pewnością zastanawiają się: jaką spawarkę kupić? Jakie parametry dobrać? Podpowiadamy poniżej. 

 

Rodzaje spawarek

Najbardziej popularne są trzy rodzaje spawarek, umożliwiające spawanie metodą MMA, MIG/MAG lub TIG. Każda może być tania, transformatorowa lub dużo wydajniejsza i stabilniejsza, inwertowana. Spawarka transformatorowa ma znaczące wymiary i wagę, wykazuje się dużym poborem prądu. Obecnie nawet amatorzy coraz chętniej sięgają po spawarki inwertowane, które mimo wyższej ceny zapewniają lepszą i wygodniejszą obsługę.

Migomaty, czyli półautomaty spawalnicze, są przeznaczone do spawania metodą MIG/MAG, czyli wykorzystując osłonę z gazu obojętnego lub aktywnego. Elektroda jest topliwa a proces spawania odbywa się ciągle.

Tigi to spawarki TIG, wykorzystują elektrodę nietopliwą. Zapewniają bardzo dobrej jakości spoinę i mają dość wszechstronne zastosowanie. Tigi można przełączyć na spawanie MMA. Metoda TIG, jak i MIG/MAG wymaga pewnych umiejętności, jednak przy małym treningu i cierpliwości można szybko nauczyć się dobierać odpowiednie parametry i wykonywać prawidłowe, trwałe łączenie.

Spawarki MMA mają elektrodę otuloną. Są mniej efektywne, ale ułatwiają pracę w miejscach o ograniczonym dostępie. Przy tej metodzie powstaje stosunkowo dużo żużla, który należy usunąć po wykonaniu spawania. 

Ceny dobrej jakości spawarek różnego typu wahają się od około 1000 złotych do wartości powyżej 3000 złotych. Taka kwota pozwoli na zakup spawarki która posłuży niezawodnie przez wiele lat, będzie pracowała sprawnie i wygodnie.

 

Wielofunkcyjność to zaleta

Na rynku oferowanych jest sporo urządzeń, dzięki którym można spawać na kilka różnych sposobów. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest kupienie inwertowanej spawarki MIG, która posiada także funkcję lutospawania. Dzięki niej można łączyć blachy, które są galwanizowane za pomocą cynku. Migomaty można także wykorzystać do bardzo prostej metody spawania drutem samoosłonowym, bez konieczności podłączenia butli z gazem osłonowym. Urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu ułatwiają pracę i pozwalają na dopasowanie metod to własnych preferencji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl