Jaką ściernicę wybrać?

Jaką ściernicę wybrać?

Jeśli tu jesteś, to na pewno zastanawiasz się, czym kierować się przy wyborze ściernicy. Twoje rozważania są jak najbardziej na miejscu, gdyż od tego wyboru zależy nie tylko komfort, ale także i jakość Twojej pracy. W niniejszym artykule odpowiemy na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące wyboru ściernicy.

Dowiesz się, jakie są jej rodzaje i typy oraz poznasz różnicę pomiędzy ściernicą grubo i drobnoziarnistą. Po przeczytaniu tego tekstu z pewnością nie będziesz miał problemów z właściwym doborem ściernicy do wykonywanych prac!

Czym jest ściernica?

Ściernica to fachowa nazwa kamieni szlifierskich, czyli precyzyjnych narzędzi do obróbki różnych materiałów. Już sama nazwa pozwala wnioskować o sposobie użycia takich narzędzi na szlifierkach stołowych lub kątowych. Ściernica składa się z ziaren ściernych oraz nośnika materiału ściernego, czyli spoiwa.

Ziarna ścierne nie posiadają określonego kształtu, gdyż są wykonywane z różnych materiałów. Dzięki temu możliwe jest bardzo dokładne dostosowanie twardości ściernicy do obrabianego materiału.

Ściernica jest narzędziem ściernym, które dzięki różnym stopniom twardości tworzyw ściernych, radzi sobie z obróbką wszystkich materiałów wykorzystywanych w przemyśle.

Ściernice są używane zarówno w warsztatach ślusarsko-spawalniczych, jak i w dużych fabrykach czy zakładach produkcyjnych.

Jakie tworzywa ścierne występują w ściernicach?

Poszczególne rodzaje tworzywa ściernego pozwalają na odpowiednią obróbkę stali szybkotnącej, nierdzewnej, żeliwa, itp. Z tego powodu wyróżniamy co najmniej kilka tworzyw ściernych, które są używane w ściernicach po to, aby nadać im odpowiednie właściwości.  Do najczęściej używanych tworzyw ściernych zaliczamy:

  • Węglik krzemu – wyróżnia się ziarnami o bardzo ostrych krawędziach, dlatego jest to materiał wszechstronny. Świetnie sprawdza się w szlifowaniu miękkich materiałów, jak żeliwo i aluminium, ale równie dobrze radzi sobie z wyjątkowo twardymi materiałami, jak węglik spiekany.
  • Ceramiczny trójtlenek aluminium – ceramiczna struktura ziarna trójtlenku aluminium zapewnia jego samoostrzenie podczas szlifowania. Dzięki tej unikatowej właściwości, ściernice z ceramicznego trójtlenku aluminium mają zdecydowanie zmniejszoną częstotliwość obciągania („ostrzenie” powierzchni ściernej), a także wyróżniają się chłodniejszą temperaturą szlifowania.
  • Tlenek aluminium – szczególnie zalecany do szlifowania materiałów, które wyróżniają się dużą wytrzymałością na rozciąganie (stal nierdzewna i narzędziowa). Warto dodać, że ściernice z tlenku aluminium często są stosowane także do wytrzymałego na rozciąganie brązu oraz aluminium.
  • Elektrokorund cyrkonowy – ta syntetyczna odmiana korundu jest stosowana zawsze wtedy, kiedy potrzebne jest usuwanie dużych naddatków. Najczęściej używana ze spoiwem żywicznym.

Podział ściernic

Samo tworzywo ścierne nie jest jedynym sposobem na podział ściernic, ponieważ typy ściernic dzielą się także na:

  • trzpieniowe – ściernice trzpieniowe, ze względu na charakterystyczną budowę, mają bardzo szerokie zastosowanie. Trzpień pozwala na montaż takiej ściernicy w wielu różnych urządzeniach (nawet w wiertarce), co umożliwia obróbkę trudno dostępnych miejsc. Warto zaznaczyć, że pośród ściernic trzpieniowych wyróżnia się także różne rodzaje, jak na przykład trzpieniowe ściernice listkowe.
  • tarczowe – ten rodzaj ściernicy ma różną średnicę i wyróżnia się formą płaskiego dysku, który (w zależności od swojej grubości) może być stosowany zarówno w szlifierce stołowej, jak i kątowej, popularnie nazywanej diaxem.
  • garnkowe – ściernica garnkowa swoją nazwę zawdzięcza bardzo specyficznej budowie, która faktycznie może przywodzić na myśl miskę lub garnek. Najbardziej jednak istotny jest fakt, że ściernice garnkowe (ze względu na swoją specyficzną budowę) doskonale sprawdzają się przy obróbce wielu różnych metali, na przykład pomagają podczas wykańczania szyn tramwajowych.
  • specjalne – mianem ściernic specjalnych określa się wszelkie ściernice, które mają jakieś konkretne, bardzo zawężone zastosowanie. Dobrym przykładem może być ściernica z włókniny, która służy do usuwania starych powłok lakierniczych, zapraw czy pozostałości kleju.

Jak dobrać odpowiednią ściernicę?

Jak wybrać ściernicę, aby odpowiadała parametrom obrabianego materiału? To pytanie jest kluczowe przed podjęciem pracy, dlatego warto przytoczyć kilka istotnych faktów.

Przede wszystkim dobór rodzaju ściernicy może wydawać się sprzeczny z logiką, ponieważ im twardszy materiał, tym bardziej miękka ściernica powinna być do niego zastosowana i na odwrót.

Jest to spowodowane prostą zasadą – twardy materiał szybko stępia krawędź tarczy, dlatego musi być ona miękka, aby zużyte ścierniwo zostało szybko usunięte i na jego miejscu odsłoniło się nowe i ostre.

Materiały miękkie nie zdążają stępić ścierniwa, nim zostanie ono usunięte z krawędzi tarczy. Dlatego też użycie twardej tarczy w przypadku materiałów miękkich, jest po prostu najbardziej ekonomiczne i efektywne.

Ściernicę drobnoziarnistą wybieraj zawsze wtedy, kiedy zależy Ci na perfekcji wykończenia w danym projekcie. Drobne ziarno ściernicy zapewnia dokładność, dlatego najlepiej sprawdza się w przypadku szkła, stali narzędziowej czy węglika spiekanego.

Na gruboziarnistą ściernicę decyduj się wtedy, gdy zależy Ci na sprawnej obróbce. Grube ziarno ściernicy doskonale sprawdza się w przypadku miękkich i ciągliwych materiałów (miękka stal, aluminium).

Podsumowanie

Podsumowując, ściernica jest jednym z ważniejszych narzędzi w każdej obróbce metalu i innych materiałów. Z tego też powodu istotny jest nie tylko rodzaj ściernicy, ale także jej typ, gruboziarnistość i drobnoziarnistość.

Jeżeli poszukujesz dobrych jakościowo i różnych pod względem właściwości ściernic, to sklep Matiw.pl jest miejscem dla Ciebie. Szeroki asortyment poszczególnych rodzajów ściernic pozwala wyposażyć zarówno profesjonalny warsztat, jak i miejsce pracy amatora zaczynającego przygodę z obróbką materiałów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl