Jak spawać tigiem? Krótki przewodnik krok po kroku

Wykorzystanie do spawania elektrody nietopliwej, czyli spawanie tigiem, to jedna z najważniejszych i najchętniej wybieranych metod spawania. Dla uzyskania dobrej jakości spawu wymaga ona odrobiny wprawy i umiejętności. Podpowiadamy, jak rozpocząć pracę spawania tigiem krok po kroku, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Krok 1. Wszystko, co potrzebne

W pierwszej kolejności należy przygotować stanowisko pracy oraz materiał, który chcemy spawać. TIG jest idealny do tworzenia wysokiej jakości spawów, w szczególności na aluminium, stopów aluminium, wszystkich rodzajach stali i innych metali nieżelaznych. Stanowisko pracy powinno być wyposażone w spawarkę TIG, czyli źródło prądu z układem sterowania, oraz uchwyt TIG. Do niego dołącza się gaz osłonowy i opcjonalnie układ chłodzenia, do której potrzebna jest także chłodnica cieczy. Gaz osłonowy najczęściej pobierany jest z butli. Do tego należy dobrać topnik, zacisk i przewód masowy, który łączy spawany przedmiot ze źródłem prądu. Jak w każdej pracy spawacza, należy zaopatrzyć się w środki ochrony osobistej, osłonę twarzy, rękawice i inne elementy.

Krok 2. Przygotowanie elementu spawanego tigiem

Rozważając krok po kroku spawanie tigiem, należy niemal w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na przygotowanie elementów przeznaczonych do spawania. Dobra jakość spawu w TIG ma swoje wymagania – brzegi przedmiotów muszą być dokładnie oczyszczone, bez zanieczyszczeń typu rdza, farby oraz smary. W zależności od potrzeb, można wykorzystać czyszczenie fizyczne, chemiczne lub mechaniczne, czyli ścieranie. Dobrą praktyką jest sczepianie odpowiednimi spoinami elementów łączonych, żeby nie doszło do odkształcenia w trakcie spawania.

Krok 3. Ustawianie parametrów

Następnym krokiem w spawaniu tigiem jest wybranie odpowiednich parametrów. Najważniejsze z nich to biegunowość, a także rodzaj prądu spawania i jego natężenie, które jest zależne od średnicy elektrody oraz rodzaju i grubości spawanego materiału.

Krok 4. Właściwe spawanie tigiem

Po włączeniu urządzenia należy pocierać elektrodą w metalowe elementy spawane. Jedna ręka pcha uchwyt spawalniczy, druga zaś podaje pręt, czyli materiał spawalniczy. Działanie to ma charakter przerywany – pręt jest dosuwany do jeziorka powstałego przez rozgrzanie nieruchomą elektrodą, a następnie odsunięty. Po odsunięciu pręta łuk jest przesuwany – pchany wzdłuż kierunku spawania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl