Jak spawać elektrodą otuloną? Metoda MMA dla początkujących

Rozpocząłeś swoją przygodę ze spawaniem, a teraz szukasz odpowiedniej dla swoich potrzeb techniki? Warto zwrócić uwagę na metodę MMA, polegającą na wykorzystaniu elektrody otulonej. Sprawdź, na czym polega to rozwiązanie i jak poprawnie spawać elektrodą, by uzyskać zadowalające efekty i systematycznie podnosić swoje kwalifikacje.

Krótko o MMA

Metoda MMA zdecydowanie zalicza się do najstarszych i najbardziej uniwersalnych metod spawania łukowego z wykorzystaniem elektrody otulonej. Proces spawania omawianą techniką opiera się na wytworzeniu łuku elektrycznego pomiędzy zakończeniem elektrody, a spawanym materiałem. Elektroda topi się, a krople tworzą po ostygnięciu spoiwo.

Schemat działania metody przedstawia się zachęcająco. Sprawdź, jak poprawnie spawać elektrodą, by otrzymać zamierzony i trwały efekt.

Spawanie elektrodą krok po kroku

Spawanie elektrodą nie musi być trudne. Zanim jednak podejmiesz się tego zadania w praktyce, sprawdź, krok po kroku, co powinieneś zrobić, by efekt był zadowalający. Zanim jednak zaczniemy, warto przypomnieć sobie, czym jest elektroda otulona, wykorzystywana w metodzie MMA.

Elektroda otulona to nic innego jak metalowy rdzeń pokryty sprasowaną otuliną. W czasie spawania omawianą techniką elektroda ulega skróceniu.

Jeśli chcesz poprawnie i przede wszystkim bezpiecznie spawać elektrodą, pamiętaj, by odpowiednio przygotować stanowisko pracy. Potrzebna będzie przede wszystkim odpowiednia spawarka oraz przewód z odpowiednim uchwytem elektrodowym. Nie możesz zapomnieć również o przewodzie ze specjalnym zaciskiem, który pomoże Ci połączyć spawane materiały ze źródłem prądu. Jeśli jesteś gotowy, postępuj zgodnie z instrukcją:

1. Koniecznie sprawdź stan techniczny urządzeń, z których zamierzasz korzystać. Wszelkie wątpliwości powinny skłonić Cię do rezygnacji z użytkowania ich. Zwróć uwagę na otulinę elektrody - w żadnym wypadku nie może być ona naruszona;

2. Spawanie rozpoczyna się w momencie uderzenia elektrodą w rowek spawalniczy, by kontynuować zadanie, elektrodę musisz cofnąć, dbając, by powstały łuk nie był zbyt długi i ponownie zbliżyć. Obserwuj powstałe jeziorko spawalnicze. Pamiętaj, by Twój ruch był jednostajny;

3. Zwróć uwagę na uchwyt spawania - powinien być przechylony do przodu, również elektroda powinna być przesuwana w kierunku spawania;

4. Przez cały czas spawania miej na uwadze łuk spawalniczy - dbaj, by jego długość była jak najmniejsza;

5. Jeśli elektroda, z której korzystasz zużyje się, usuń żużel ze spoiny i dokładnie ją wyczyść. Jak spawać kolejną elektrodą? Odpowiedź jest prosta! Tak samo!

Proces spawania techniką MMA zakończysz delikatnie cofając elektrodę wzdłuż wykonanego łączenia, a następnie odsuwając ją zdecydowanym ruchem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl