Jak spawać aluminium? Co warto wiedzieć?

Aluminium i jego stopy to metale wykorzystywane w wielu branżach. Spawanie materiałów tego typu nie należy do czynności najtrudniejszych i jest wykonywane powszechnie. Jak spawać aluminium? Przed przystąpieniem do działania warto zapoznać się właściwościami metalu i zalecanymi metodami łączenia aluminiowych elementów. Co należy wiedzieć?

Właściwości aluminium

Najważniejsze cechy aluminium to jego mały ciężar i wysoka wytrzymałość. Metal charakteryzuje się odpornością na korozję, działanie związków azotowych, kwasów organicznych i wody. Jego właściwością jest też dobre przewodnictwo elektryczne oraz niska temperatura topnienia. Jak spawać aluminium?

Metody spawania

Najczęściej wykorzystywane są dwie metody – MIG (Metal Inert Gas) i TIG (Tungsten Metal Gas). W obu przypadkach spawanie odbywa się z osłoną gazu obojętnego chemicznie, na przykład argonu. Jak spawać aluminium wykorzystując MIG? Ten sposób wybierany jest zazwyczaj, gdy grubość materiału wynosi 1 mm lub więcej. W trakcie spawania wykorzystuje się spoiwo w postaci drutu, który podawany jest przez uchwyt elektrodowy.

TIG, czyli nietopliwa elektroda wolframowa sprawdzi się nawet przy bardzo cienkim metalu – poniżej 1 mm. Górną granicą grubości jest 10 mm. Jak spawać aluminium tą metodą? Proces wykonuje się za pomocą elektrod, wykonanych z materiału o wysokiej temperaturze topnienia. Ich optymalny kształt gwarantuje stabilne jarzenie się łuku. TIG umożliwia wykorzystanie prądu przemiennego (AC), co pozwala uzyskać spoiny dobrej jakości.

Wskazówki - Jak spawać aluminium?

Jak spawać aluminium, żeby uzyskać najlepsze efekty? Przedstawiamy kilka wskazówek.

1. Ustal stop, z którym będziesz pracować. Umożliwi to dobranie optymalnych parametrów pracy i zapobiegnie uszkodzeniu metalu.

2. Oczyść materiał przed spawaniem. To kluczowy element przygotowania powierzchni. Zrób to ściereczką nasączoną preparatem odtłuszczającym. Przy ciężkich tlenkach pomocna będzie druciana szczotka lub szlifierka.

3. Pamiętaj o osłonie gazowej. Najbardziej uniwersalny jest argon, który może być stosowany do wszystkich rodzajów łuków spawalniczych i pozycji spawania.

3. Sprawdź ustawienia spawarki i poprawność przepływu gazu. Dobrze przygotowany sprzęt to podstawa bezpiecznej pracy i zadowalających efektów.

Mamy nadzieję, że nasz tekst dostarczył Ci istotnych informacji i wiesz już, jak spawać aluminium. Jeśli szukasz narzędzi, odpowiednich do wykonania prac tego typu, sprawdź propozycje Matiw.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl