Jak poprawnie spawać za pomocą migomatu?

Jak poprawnie spawać za pomocą migomatu?

Migomat to popularne określenie półautomatu spawalniczego, urządzenia wykorzystywanego do łączenia metali metodą MIG/MAG. Skrót ten oznacza metal inert gaz/metal active gas, odnosi się do spawania elektrodą topliwą w osłonie gazów, odpowiednio obojętnych- najczęściej są to argon lub hel- lub aktywnych, na przykład dwutlenku węgla. Ciepło jest wytwarzane przez łuk pomiędzy metalowym drutem elektrooporowym a spawanym przedmiotem metalowym. Spawanie w ten sposób jest bardzo wydajne i pozwala na głęboki przetop, do tego dzięki odpowiedniemu dobraniu drutu elektrodowego i gazów osłonowych można spawać różne rodzaje metali, ale ma też swoje ograniczenia i wady. Jak przygotować się do spawania migomatem i na co zwrócić uwagę podczas procesu spawania?

 

Przygotowanie do spawania

Odpowiednie przygotowanie pozwala na sprawne przeprowadzenie spawania bez nieprzyjemnych niespodzianek. Na pewno należy przygotować materiał który chcemy spawać oraz sam migomat. Może on być jedynie układem sterowania wraz ze źródłem prądu. Z racji tego, że drut elektrodowy zużywa się, musi być stale i równomiernie podawany, konieczny jest podajnik drutu. Najwygodniej jeśli jest on wbudowany w migomat. Wtedy nie trzeba mieć przewodu zespolonego, który łączyłby podajnik z półautomatem spawalniczym. Konieczna jest także butla z gazem osłonowym, uchwyt MIG/MAG z przewodem, który może być dołączony do migomatu oraz przewód łączący spawany przedmiot ze źródłem prądu. Co oczywiste, konieczne jest założenie odpowiedniej odzieży ochronnej, rękawic i przyłbicy.

 

Na co zwrócić uwagę

Istnieje możliwość spawania migomatem bez wykorzystania gazu osłonowego, jednak zawsze jest to dodatkowe ułatwienie i zabezpieczenie procesu spawania. Sprawne wykorzystanie migomatu wymaga odrobinę doświadczenia. Przede wszystkim odnosi się ono do umiejętnego ustawienia prędkości podawania drutu i napięcia stabilizującego łuk elektryczny oraz natężenia przepływu gazu. Ustawienia powinny być tak dobrane, aby nie dochodziło do odprysków lub podtopień.

Uchwyt należy prowadzić pod kątem od 10 do 15° ruchem pchanym. Przy bardzo grubych elementach można także ciągnąć uchwyt. Po zakończeniu spawania wystarczy oczyścić spoinę za pomocą szczotki metalowej. Otoczenie nie wymaga oczyszczenia z żużla, gdyż takie spawanie nie powoduje jego wytwarzania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl