Spawanie tigiem – jak zrobić to dobrze?

Spawanie tigiem – jak zrobić to dobrze?

Tig, inaczej spawarka TIG, prostownik spawalniczy lub inwertor spawalniczy, to wszechstronne urządzenie to spawania metodą TIG. Można nim metale o bardzo zróżnicowanej grubości, łączyć między innymi stale stopowe i nie, stopy magnezu, niklu, tytanu, aluminium. Wszystko zależy od doboru odpowiedniego rodzaju i biegunowości prądu do spawania. Podpowiadamy, jak spawać tigiem i jak się do tego odpowiednio przygotować.

 

Co warto wiedzieć

Przed spawaniem tigiem należy przygotować środki ochrony osobistej, spawarkę, uchwyt TIG z wielofunkcyjnym przewodem, zacisk który połączy spawany element za pomocą przewodu masowego. Do tego potrzebna jest butla z gazem osłonowym obojętnym oraz, opcjonalnie, chłodnica cieczy. Poza spawanym materiałem o bardzo dokładne oczyszczonych brzegach należy posiadać odpowiedni pręt spawalniczy jako spoiwo.

Obsługa tiga wymaga odrobiny wprawy: jedna ręka powinna pchać uchwyt spawalniczy, druga w sposób przerywany podaje pręt. Elektroda wolframowa pocierając metal inicjuje wytworzenie się łuku elektrycznego. Łuk można uzyskać także przy działaniu jonizatora, wtedy nie ma konieczności bezpośredniego kontaktu z elektrodą.

Kluczowym parametrem przy spawaniu tigiem jest rodzaj, jak i ustawienie odpowiedniej biegunowości i natężenia prądu. Prąd przemienny jest stosowany przy spawaniu aluminium, magnezu i ich stopów, a stały przy tytanie, miedzi i stali. W zależności od materiału łączonego i oczekiwań należy sterować powyższymi parametrami, jak i dobierać odpowiednio napięcie stabilizujące łuk, prędkość spawania, średnicę pręta – spoiny, dobrać rodzaj i natężenie przepływu obojętnego gazu ochronnego, a także średnicę i materiał, z którego jest wykonana elektroda. 

 

Proces spawania

Technika spawania tigiem przedstawia się następująco: uchwyt należy utrzymywać pod kątem 10-15°. Metal, czyli materiał łączony należy rozgrzać punktowo, a do powstałego jeziorka stopniowo przykładać pręt. Po odsunięciu pręta uchwyt należy przesunąć ruchem pchającym. Czynność powtarza się do uzyskania zamierzonej długości spoiny. Spawanie tigiem jest stosunkowo czystą, nie pozostawiającą wiele zanieczyszczeń, co jest dodatkową zaletą łączenia metali tą metodą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl