Przyłbica spawalnicza. Jak wybrać odpowiednią?

Przyłbica spawalnicza. Jak wybrać odpowiednią?

Przyłbica spawalnicza to obowiązkowy element wyposażenia każdego spawacza, zarówno profesjonalisty, jak i majsterkowicza. Odpowiednio dobrana właściwie spełnia swoją rolę - zapewnia bezpieczeństwo, a także podnosi komfort i jakość pracy. Sprawdź, jaką przyłbicę spawalniczą wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Do czego służą przyłbice spawalnicze?

Spawacz w trakcie procesu spawania narażony jest na szereg zagrożeń. Niebezpieczne są odpryskujące krople roztopionego metalu i żużla o wysokiej temperaturze. Mogą one poparzyć skórę twarzy oraz dostać się do oczu, uszkadzając wzrok. Poza tym podczas spawania łukiem elektrycznym emitowane jest promieniowanie ultrafioletowe i promieniowanie rentgenowskie. To także ma negatywny wpływ na wzrok.

Aby zminimalizować zagrożenie dla zdrowia spawacza, konieczne jest stosowanie przyłbicy spawalniczej. Bez tego najważniejszego elementu ubioru BHP nie powinno się rozpoczynać pracy. Przyłbica spawalnicza z zaciemnioną przesłoną skutecznie ochroni oczy oraz skórę twarzy. Środki ochrony osobistej są niezbędnym wyposażeniem każdego stanowiska pracy spawacza, bez względu na metodę spawania (MMA, MIG/MAG, TIG, plazma).

Rodzaje przyłbic spawalniczych

W sklepach ze sprzętem spawalniczym dostępne są różne rodzaje przyłbic spawalniczych. Podstawowe typy to: pasywne (tradycyjne) i aktywne (samościemniające) oraz maski spawalnicze.

Przyłbice spawalnicze zwykłe

Przyłbice pasywne to tradycyjne akcesoria spawalnicze. Wyposażone są w barwione szkło o stałym poziomie zaciemnienia dopasowanym do danego zastosowania. Spawacz samodzielnie wymienia przesłonę w zależności od parametrów i metody spawania. Przyłbice zwykłe polecane są głównie do spawania MMA oraz MIG.

Zaletą tradycyjnych przyłbic spawalniczych jest niska cena oraz niezawodność działania (filtr nie rozjaśni się podczas spawania). Zaś wada to konieczność ciągłego zasłaniania i odsłaniania oczu, np. aby skontrolować jakość spoiny czy postęp pracy. Poza tym po wygaszeniu łuku pojawia się wrażenie ciemności, co wiąże się z dyskomfortem. Może także w dłuższej perspektywie powodować bóle oczu.

Przyłbice spawalnicze samościemniające

Przyłbice spawalnicze aktywne (automatyczne, samościemniające) to akcesoria zaawansowane technologicznie. Posiadają specjalne czujniki optyczne i elektromagnetyczne. Dzięki temu filtry automatycznie przyciemniają się podczas pracy, zapewniając ciągłą ochronę przed negatywnym działaniem promieniowania. Poza tym przyłbice samościemniające wyposażone są w różne funkcje, np. możliwość regulacji poziomu zaciemnienia czy wyświetlacz LCD. Polecane są zwłaszcza do spawania metodą TIG.

Zaletą automatycznych przyłbic spawalniczych jest wysoki komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo pracy spawacza. Osłony nie trzeba ciągle zdejmować i zakładać, aby sprawdzić spoiny. Trzeba się jednak liczyć z wyższą ceną przyłbic automatycznych.

Maski spawalnicze

Zadaniem maski spawalniczej jest ochrona wzroku i skóry twarzy spawacza przed promieniowaniem i odpryskami metalu. W porównaniu do przyłbic mają one jednak prostą budowę. Posiadają wymienne filtry zaciemniające. Dostępne są w postaci tarcz z rękojeścią lub z gumką. To najtańszy rodzaj osłon spawalniczych.

Jak dobrać przyłbicę spawalniczą?

Wybór odpowiedniej przyłbicy spawalniczej uzależniony jest od wielu czynników. Najważniejsze z nich to:

  • metoda i parametry spawania,
  • intensywność użytkowania,
  • pole widzenia podczas spawania,
  • komfort użytkowania,
  • efektywność wentylacji w miejscu pracy spawacza,
  • koszty eksploatacyjne i dostęp do akcesoriów dodatkowych.

Czym kierować się przy zakupie przyłbicy spawalniczej?

W zależności od rodzaju przyłbicy spawalniczej przy zakupie bierze się pod uwagę inne czynniki. W przypadku osłon samościemniających warto uwzględnić:

  • zakres zaciemnienia - im szerszy, tym wyższy poziom ochrony,
  • jakość filtrów - im lepsze, tym większe bezpieczeństwo,
  • klasę optyczną ekranu - decyduje o widoczności,
  • materiał, z którego wykonana jest skorupa,
  • ilość czujników - im więcej, tym wyższa precyzja wykrywania łuku,
  • czas reakcji - szybkość działania filtra ADF (czas od przejścia ze stanu jasnego do ciemnego po zajarzeniu łuku spawalniczego),
  • dodatkowe funkcje - rozszerzają zakres zastosowania przyłbicy i poprawiają komfort pracy.

Jaką przyłbicę spawalniczą kupić – podsumowanie

Wybór przyłbicy spawalniczej zależy od przede wszystkim od potrzeb spawacza oraz metody i parametrów spawania. Dla amatorów majsterkowania polecane są osłony tradycyjne. Przykładem może być lekka i wytrzymała przyłbica ESAB Eco Arc II z filtrem o stopniu zaciemnienia DIN 11. Do sporadycznych prac sprawdzi się także prosty model przyłbicy samościemniającej. Przyłbica spawalnicza Sherman-profi V4 posiada 4 fotoczujniki oraz regulację stopnia zaciemnienia w zakresie 4-13 DIN.

Długa i intensywna praca wymaga zastosowania modeli z wyższej półki cenowej. Gwarantują one wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortowe użytkowanie. Dobrym wyborem jest automatyczna przyłbica spawalnicza ESAB SENTINEL A50 lub przyłbica samościemniająca ESAB G50 AIR przystosowana do systemów nawiewowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl