Półautomat spawalniczy – co to jest? Jaki wybrać?

Umiejętność spawania jest bardzo praktyczną zdolnością. Spawarka jest konieczna w każdym profesjonalnym warsztacie, gdzie konieczna jest obróbka metalu, ale sprawdza się także w przydomowym garażu. Jednym z urządzeń, które warto rozważyć do zakupu, jest półautomat spawalniczy.

Spawanie migiem

Półautomat spawalniczy jest inaczej nazywany migomatem. Jest to stosunkowo popularne elektronarzędzie wykorzystywane do spawania metodą MIG/MAG, która jest prosta do opanowania. To najlepsza metoda dla początkujących i wystarczająca w wielu, nawet profesjonalnych, zastosowaniach, dlatego właśnie tak często wybierana. Z powodzeniem można kupić tego typu urządzenie dla siebie. Migomaty są dostępne w wielu różnych wersjach, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, żeby dokonać najlepszego wyboru dla siebie.

Jakie parametry wybrać?

Najważniejszy podział półautomatów spawalniczych dotyczy rodzaju źródła urządzenia spawalniczego. Do wyboru są migomatyinwertorowe i transformatorowe. Bardziej zaawansowane technicznie i o szerszym zastosowaniu są modele inwertorowe. Warto wybrać urządzenia pochodzące od renomowanych producentów, dzięki czemu można mieć pewność wysokiej jakości wykonania oraz dobrej obsługi serwisowej w trakcie trwania gwarancji. Warto wziąć pod uwagę parametry źródła prądu i zapotrzebowania na moc wybranego urządzenia. Do użytku domowego 200 A jest wystarczającą wartością, przy intensywnym wykorzystaniu półautomatu spawalniczego konieczny będzie wybór sprzętu z wyższą wartością.

Bardzo ważne przy wyborze modelu półautomatu spawalniczego jest możliwość wykorzystania urządzenia także do spawania innymi niż MIG/MAG metodami. Przy migomatach inwertowanych często jest możliwość dołożenia funkcji spawania MMA lub TIG. Wartościowe funkcje dodatkowe to także możliwość zmiany biegunowości spawania lub indukcyjność.

Zastosowanie profesjonalne i domowe

W zakładach, warsztatach i innych miejscach, gdzie wykorzystuje się przemysł spawalniczy, można spotkać półautomaty spawalnicze. Znajdują one zastosowanie między innymi w branży samochodowej, remontowej, konserwacyjnej oraz w przemyśle drobnym. Można je także wykorzystywać w przemyśle energetycznym, ciężkim, energetycznym, a także przetwórczym i chemicznym. Przy niemal każdym remoncie i na budowie mogą przyspieszać i ułatwiać wiele prac, dlatego warto mieć tego typu sprzęt w swoim garażu lub przydomowym warsztacie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl