Jak dobrać spawarkę do swoich potrzeb?

Jak dobrać spawarkę do swoich potrzeb?

Planujesz zakup spawarki, ale nie wiesz jaki rodzaj urządzenia wybrać? Podpowiadamy, czym różnią się poszczególne metody spawania i jakie mają zastosowanie. Sprawdź, jaką wybrać spawarkę – MIG-MAG, TIG czy MMA – aby była dopasowana do Twoich potrzeb.

 

Dobór spawarki do rodzaju spawania – najważniejszy etap

Wyróżnia się różne metody spawania, które stosowane są w konkretnych warunkach. W zależności od sposobu łączenia stali i metali, wybiera się przeznaczoną do tego spawarkę.

 

Najpopularniejszą techniką jest spawanie elektryczne, które polega na wytwarzaniu ciepła w łuku elektrycznym, powstającym między elektrodą a spawanym materiałem. Są trzy podstawowe rodzaje spawania elektrycznego: 

  • MIG-MAG – spawanie w osłonie gazów,
  • TIG – spawanie nietopliwą elektrodą w osłonie gazów,
  • MMA – spawanie elektrodami otulonymi.

Spawarki MIG-MAG

Spawarki MIG-MAG, inaczej zwane migomatami, służą do spawania metodą MIG/MAG, która polega na spajaniu metali poprzez ich miejscowe stopienie za pomocą łuku elektrycznego, wytwarzanego między elektrodą topliwą a spawanym materiałem w osłonie gazów. W zależności od typu łączonych materiałów stosuje się odpowiedni rodzaj gazu.

Spawanie MIG w osłonie gazów chemicznie obojętnych, które nie biorą udziału w spajaniu, wykorzystywane jest do łączenia aluminium, magnezu, miedzi, tytanu, cyrkonu i innych metali nieżelaznych oraz ich stopów. Z kolei spawanie MAG z wykorzystaniem gazów chemicznie aktywnych przeznaczone jest do spajania stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych.

Migomaty cieszą się dużą popularnością z uwagi na liczne zalety. Mają uniwersalne zastosowanie do spawania różnych metali o szerokim zakresie grubości. Gwarantują przy tym wysoką jakość spoin, dużą prędkość spawania i małą ilość żużlu. Podczas spawania MIG-MAG powstają też niewielkie odkształcenia łączonych elementów. Poza tym migomaty są łatwe w obsłudze, a koszt materiałów spawalniczych jest dość niski.

Wybór spawarek MIG-MAG jest ogromny. Dzięki temu można znaleźć model odpowiedni dla siebie. Szerokim zakresem zastosowania wyróżnia się inwertorowy półautomat spawalniczy IDEAL V-MIG 370.

Spawarka ta przeznaczona jest do spawania stali, stali nierdzewnej, aluminium i jego stopów metodą MIG-MAG (drutem spawalniczym w osłonie gazu), ale także metodą MMA (elektrodą otuloną). Intuicyjny w obsłudze migomat pozwala także na precyzyjną regulację parametrów pracy.

Spawarki MMA

Do spawania elektrodą otuloną, w której łuk jarzy się między prętem a elementem spawanym, przeznaczone są spawarki MMA. W metodzie tej mocowana w uchwycie elektroda jest jednocześnie źródłem gazu osłonowego. Konieczne jest także regularne usuwanie nadmiaru żużlu powstającego na spoinach, co spowalnia tempo i efektywność spawania. Spawarki MMA wyróżniają się jednak szerokim zakresem zastosowania.

Automaty spawalnicze MMA przystosowane są do pracy z różnymi metalami i ich stopami. Często wykorzystuje się je do łączenia stali wysokostopowych i niskostopowych oraz węglowych. Z uwagi na łatwą obsługę używane są przez początkujących spawaczy do mniej wymagających prac. Spawarki MMA stosowane są również do spawania w trudnych warunkach, co sprawia, że są chętnie wybierane przez profesjonalistów. Nadają się do pracy pod wodą, na wysokościach lub w trudno dostępnych miejscach.

Dużą popularnością wśród spawaczy cieszy się spawarka inwertorowa MMA SHERMAN MMA 220C, która umożliwia spawanie metodą MMA, ale także TIG. Urządzenia jest wyposażone w wyświetlacz prądu spawania oraz szereg praktycznych funkcji, np. ANTI STICK, dla ochrony przed uszkodzeniem, HOT START ułatwiająca zajarzanie łuku czy ARC FORCE do regulacji dynamiki łuku.

Spawarki TIG

Spawarki TIG przeznaczone są do spawania metodą TIG, która polega na wytwarzaniu łuku elektrycznego za pomocą nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazów obojętnych. Technika ta jest wykorzystywana do łączenia wszystkich gatunków stali, zwłaszcza wysokostopowych, oraz metali nieżelaznych. Stosowana jest także do spawania aluminium, tytanu, miedzi i ich stopów.

Spawarki TIG umożliwiają uzyskanie wysokojakościowych spoin. Z tego powodu znajdują zastosowanie w przemyśle samochodowym i chemicznym. Wykorzystywane są przede wszystkim przez profesjonalistów, ponieważ ich obsługa wymaga doświadczenia.

Dla zawodowców polecany jest zwłaszcza zestaw spawalniczy, który składa się ze spawarki IDEAL EXPERT TIG 200 DC PULSE, a także innych akcesoriów spawalniczych, takich jak: przyłbica, butla z argonem, druty spawalnicze i inne niezbędne wyposażenie stanowiska pracy spawacza.

Która metoda spawania jest lepsza?

Na pytanie o najlepszą metodę spawania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda technika ma nieco inny zakres zastosowania, a przy jej wyborze warto wziąć pod uwagę m.in:

  • typ spawanego materiału,
  • oczekiwaną wytrzymałość i jakość spoin,
  • szybkość i wydajność spawania,
  • doświadczenie i umiejętności spawacza.

Do spawania stali stopowej (stal nierdzewna) nadają się wszystkie metody. Z kolei do łączenia stali niestopowej (czarna) przeznaczone są wybrane spawarki MMA, MIG-MAG oraz TIG. Aluminium najlepiej spawać techniką MIG lub TIG.

Biorąc pod uwagę wytrzymałość spoin, najwyższej jakości połączenia uzyskuje się metodą MMA, ale zależy to także od umiejętności spawacza. Podobnie jak w przypadku spawarek TIG. Dobrej jakości spoiny można wypracować także za pomocą metody MIG-MAG.

Metody spawania różnią się między sobą także ze względu na szybkość łączenia materiałów. Dużą wydajnością charakteryzują się spawarki MIG-MAG. Z kolei urządzenia do spawania metodą MMA i TIG cechują się powolnym postępem prac.

Do użytku amatorskiego i półprofesjonalnego najlepszym wyborem są spawarki MMA. W przypadku bardziej wymagających zastosowań warto zastanowić się nad kupnem urządzenia do spawania TIG. Uniwersalnym zastosowaniem wyróżniają się także spawarki MIG-MAG.

Podsumowanie

Wybór spawarki nie jest łatwym zadaniem. Tym bardziej że w sklepach dostępnych jest wiele modeli tych urządzeń. Głównym kryterium przed zakupem powinno być określenie swoich potrzeb, wymagań i oczekiwań. Dzięki temu można dobrać spawarkę pod kątem metody spawania czy parametrów technicznych, co w konsekwencji przełoży się na zadowolenie z zakupionego sprzętu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl