Jaki migomat kupić do małego warsztatu?

Jaki migomat kupić do małego warsztatu?

Jaki migomat wybrać?

 migomat spawarka

Migomat można określić mianem bardzo uniwersalnego urządzenia, dlaczego? A no dlatego, że sprosta ono prawie każdemu wyzwaniu w Twoim warsztacie, ponadto nie zajmuje tak dużo miejsca jak inne tego typu maszyny. Popularny migomat (czyli półautomat spawalniczy do spawania metodą MIG/MAG) to sprzęt, który jest wykorzystywany zarówno przez profesjonalistów jak i amatorów spawalnictwa. Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru tego urządzenia, patrząc na to, że w sprzedaży jest dostępnych kilkadziesiąt różnych opcji? Podpowiadamy!

 spawarka migomat mig mma

Zanim wybierzemy odpowiedni dla siebie migomat, warto odpowiedzieć sobie szczerze na kilka ważnych pytań. W końcu to zakup na lata więc warto jasno określić swoje wymagania. Tak więc:

- jak często i na jaką skalę będę uzywał migomatu?

- do jakich prac potrzebuję migomat?

- jakie rodzaje metali i o jakiej grubości będę spawał?

- potrzebuję migomatu do prac czysto hobbistycznych czy na większą skalę?

- jakie jest moje doświadczenie związane ze spawaniem migomatem i ogólnym?

 

BUDOWA MIGOMATU

Do zastosowań amatorskich i półprofesjonalnych, staniecie przed wyborem pomiędzy małym migiem lub niewielkim kompaktem (konstrukcja z kołami i półką na butle z gazem). Na tym etapie warto zwrócić swoją uwagę na rozmiar stosowanych szpul z drutem. Na początek w zupełności wystarczy Wam migomat na małe szpule 5 kilogramowe. Można oczywiście dopłacić i zdecydować się na migomat z szpulami na 15 kg, aczkolwiek jeżeli zamierzacie spawać sporadycznie, mig na szpule 5kg zdecydowanie Wam wystarczy.

Dobrej jakości 2-rolkowy podajnik drutu będzie jak najbardziej ok, warto jednak zapytać sprzedawcę jak wygląda sprawa z dostępnością rolek do podajnika, ponieważ zdarza się że spawarki mają nietypowe podajniki i później ciężko jest dostać wymienne rolki. Planujesz spawać z przydomowym warsztacie? Nie ma sensu przepłacać za podajnik 4-rolkowy. Jeżeli wybrałeś migomat z funkcją zmiany biegunowości spawania – sprawdź, czy można zamontować w nim szpulę z drutem 1kg. Drut samoosłonowy jest dosyć drogi i do sporadycznego spawania, dobrze jeśli jest możliwość używania drutu 1kg – to koszt ok. 40-50 zł, a nie 200-250zł za szpulę.

Kolejna sprawa odnośnie samej budowy narzędzia to gniazdo EURO. Służy ono do szybkiego montowania uchwytu spawalniczego. Między innymi to właśnie przez ten element cena urządzenia będzie się znacznie różnić. Jeżeli zdecydujesz się na migomat z gniazdem EURO, da Ci to możliwość zakupienia w przyszłości dowolnego uchwytu MIG. Bez gniazda EURO jesteś skazany na fabryczny uchwyt.

Ważna informacja: Uchwyty z wtykiem EURO produkowane są w trzech długościach tzn. 3,4,5 metrów, te bez wtyku EURO z reguły o długości 2,2-2,5m. Ale do taniego migomatu w cenie do 1500 złotych stosować będziesz raczej uchwyt MIG o długości do 4 metrów. Potrzebny jest mocny, 4-rolkowy podajnik drutu, żeby stosować uchwyty 5 metrowe.

Migomat spawarka

RODZAJ ŹRÓDŁA W MIGOMATACH

Źródła transformatorowe odchodzą już powoli do historii. Obecnie najpopularniejsze są migomaty inwertorowe, które pracują z dużo wyższym cyklem pracy i mają o wiele lepszą charakterystykę spawalniczą. Dodatkowo obecnie prym wiedzie technologia inwertorowa IGBT, która w szybkim tempie wypiera z rynku urządzenia wykonane w technologii MOSFET.

SERWIS I GWARANCJA

Bardzo ważne jest aby podczas kupna urządzenia zwrócić uwagę na warunki, sposób serwisowania i jego okres. Niezwykle ważna jest także gwarancja, która daje Ci poczucie bezpieczeństwa dokonania zakupu. Marka producenta półautomatu spawalniczego to aspekt, na który również warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Warto zdecydować się na urządzenie od cenionych , renomowanych i sprawdzonych producentów.

PARAMETRY ŹRÓDŁA

Bardzo ważne jest aby ustalić jakiej mocy będziesz potrzebować. Orientacyjne można przyjąć, że na 1mm stali potrzeba 30-40 amperów. Do zastosowań warsztatowych migomat o mocy 200 amper w zupełności powinien wystarczyć. Jeżeli zamierzasz spawać cieńsze elementy to i 160-tka będzie ok. Nie zapomnij sprawdzić lub zapytać o cykl pracy spawarki. Do użytku półprofesjonalnego 25%-35% wystarczy, jeżeli nastawiasz się na większe tematy to powinno być 60%. Jeśli chodzi o zasilanie to już zależy od tego czym dysponujecie u siebie w warsztacie. Ale w przypadku źródeł o mocy większej niż 220 amper, zalecamy te na siłę tzn. 400V, z tymi na 230V może być różnie.

FUNKCJE

Tu na pierwszym miejscu stawiaj komfort i osobiste potrzeby. Jednakże migomat powinien posiadać takie funkcje jak: regulacja napięcia spawania, regulacja posuwu drutu. Super jeśli będzie mieć funkcje dodatkowe takie jak: zmiana biegunowości spawania, indukcyjność czy synergia.

PODSUMOWANIE

Wiesz już, jaki migomat kupić do warsztatu i na jakie cechy zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Jeśli szukasz wysokiej klasy urządzeń, koniecznie zapoznaj się z asortymentem naszego sklepu www.matiw.pl. Oferujemy szeroki wybór spawarek MIG/MAG samych oraz w zestawach spawalniczych, dzięki czemu znajdziesz u nas to, czego potrzebujesz. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl