Jak spawać nierdzewkę? Zastosowanie metody MIG/MAG

Stal nierdzewna, potocznie określana jako nierdzewka, jest bardzo popularnym materiałem metalowym. Spawanie nierdzewkimigomatem to jedna z najczęściej wykonywanych prac spawalniczych, szczególnie w warunkach przydomowego warsztatu.

Dlaczego spawanie migiem?

Metodę spawania MIG/MAG do nierdzewki stosuje się z kilku powodów. Najważniejszym z nich jest łatwość łączenia lub topienia metali tą metodą, dlatego nawet początkujący mogą je wykonać, a także duża wydajność, dzięki znacznej szybkości topienia elektrody. Jest to metoda, w której elektroda jest topliwa, czyli zużywa się. Łuk jarzy się w osłonie gazu ochronnego, między drutem spawalniczym i elementem, który ma być spawany – nie ma bezpośredniego kontaktu elektrody i metalu spawanego. Mig wymaga dość dużej gęstości prądu, dlatego ta metoda zapewnia głęboki przetop stali.

Co jest potrzebne?

Spawanie nierdzewki mig-iem wymaga odpowiednich przygotowań, posiadania migomatu, odpowiedniego uchwytu MIG, zapewnienia wentylacji i środków ochrony osobistej. Ważny jest także gaz ochronny, który jest dostarczany ze źródła zewnętrznego, na przykład z butli. Wybór gazu ma także duże znaczenie dla uzyskania dobrej jakości, trwałego spawu. Dla nierdzewki najlepszy będzie argon z małym dodatkiem innych gazów (2% tlenu lub 3% dwutlenku węgla). Czasami sprawdza się w tych mieszankach dodatek helu lub wodoru. Zbyt wysokie stężenie dwutlenku węgla nie jest zalecane przy stali nierdzewnej.

Przed rozpoczęciem spawania nierdzewki migiem należy starannie przygotować powierzchnię metalu – dokładnie oczyścić ją, wyszlifować do połysku, a następnie dodatkowo odtłuścić za pomocą chemicznych preparatów. Najlepiej sprawdzić skład spawanej stali i dobrać drut spawalniczy, który najbardziej przypomina nierdzewkę. Wtedy łączenie będzie trwałe i niezawodne.

Ważne parametry

Nierdzewka jest spawana migiem przy wykorzystaniu prądu stałego i dodatniej biegunowości. Przy ustawieniu parametrów procesu, należy szczególną uwagę zwrócić na natężenie prądu, rodzaj i natężenie przepływu gazu ochronnego i prędkość spawania. Jakość i nawój drutu spawalniczego, jego średnica i prędkość podawania jest równie znaczące dla efektu końcowego. Liczy się także wykorzystany sprzęt – przy metodzie półautomatycznej uchwyt MIG jest trzymany w dłoni, a przy automatycznej może on być przymocowany do wózka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl