Gładkie drewno? Tak! Wybieramy papier ścierny do drewna

Wyjątkowa struktura drewna, bez względu na jego rodzaj, wymaga wygładzenia, żeby ostateczny produkt był wygodny w użytkowaniu, miły w dotyku i bezpieczny. Bez względu na to, czy chodzi o plastry lub belki wycięte z pnia lub o metamorfozę drewnianego mebla, w każdym warsztacie, nawet tym przydomowym, przydaje się papier ścierny do drewna.

Drewno – wrażliwy materiał

Spośród materiałów, które można poddać szlifowaniu i wygładzaniu za pomocą materiałów ściernych, w tym papieru, drewno jest jednym z miększych i wrażliwych. Ważna jest technika wygładzania – najlepiej używać tylko lekkiego nacisku i niższej ziarnistości niż odwrotnie, gdyż wtedy łatwo można uszkodzić powierzchnię. Z drugiej strony, struktura drewna i możliwość odrywania się drzazg sprawia, że ścieranie, szlifowanie jest niezwykle ważne. W zależności od wykonywanych prac można używać papieru ściernego ręcznie lub z wykorzystaniem szlifierki.

Jaka gradacja jest najlepsza? Czy jedna wystarczy?

Fachowcy przyjmują, że dla obróbki surowego drewna można rozpocząć szlifowanie za pomocą papieru ściernego do drewna o ziarnistości około 80-100. Jest to klasa średnia, która pozwala na uzyskanie pożądanego kształtu, wielkości przedmiotu. W celu zlikwidowania rys i wygładzenia powierzchni należy następnie sięgnąć po papier o gradacji drobnej, czyli 150-180. Szlifowanie za pomocą papieru drewnianych przedmiotów powinno być zakończone ziarnistością bardzo drobną, czyli około 220 do 240. Takie postępowanie zapewnia kontrolę nad pracą, doskonały efekt oraz uniknięcie zapchania papieru zbyt dużymi cząstkami. 220 jest dobre pod dalszą obróbkę drewna, na przykład malowanie, lakierowanie, jednak gdy w planach jest użycie lakieru wodnego, lepiej sięgnąć po papier 240.

Uniwersalny lub specjalny do drewna

Papier ścierny do drewna może różnić się od innych papierów materiałem ziarna i spoiwa. Do obróbki miękkiego drewna, z dużą zawartością żywicy można wykorzystać papier Klingspor PS 18 E. Ma on otwarty nasyp, rolę ziarna pełni elektrokorund szlachetny, a spoiwem jest żywica syntetyczna. Istnieje także szeroka gama produktów uniwersalnych, które można z powodzeniem używać do szlifowania nie tylko drewna, ale i materiałów kompozytowych, metali, powłok lakierniczych i szpachli.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl